A Kolozsvári piacokon ma is kapható a hóstáti savanyított káposzta ,fejes és gyalult formában.Színe szép világos sárga, ebből tudható,hogy természetes úton, csak sóval és nem vegyszerekkel tartósított .A gyalult káposztát vékony szálú szeletekre vágják , tisztára mosott hordóba, sóval megszórva rétegezik majd addig tömörítik amíg a káposzta leve fel nem jön a tetejére . Ekkor a hordót lezárják és meleg helyen tartják,hogy az erjedés meginduljon.Két-három hét alatt a káposzta megsavanyodik és fogyasztható akár önmagában vagy levesek,főételek,saláták készítéséhez.Ilyen pár híres Kolozsvári étel : Kolozsvári káposzta, Kolozsvári töltött káposzta, Korhelyleves.
A savanyú káposzta nagy C vitamin forrás,ezen kívül szabályozza a vércukorszintet és csökkenti a koleszterinszintet is. A savanyú káposzta erjesztése során olyan, jótékony baktériumok szaporodnak el, amelyek kedvező hatást gyakorolnak a bélflórára, megakadályozva ezzel a káros mikrobák megtelepedését.
Nagy kedvenc nálunk a savanyított káposzta ilyenkor télen, és ennek tényleg annyira szép a színe, valamint gyönyörű vékony. Régen Anyukámék is készítettek házilag savanyított káposztát minden ősz végén, de 1-2 éve már nem... picit sok vele a gond. (ugyanígy készítették Ők is, ahogy leírtad) Nagyon finom és isteni ropogós volt! Mi savanyúságnak is nagyon szeretjük valamilyen főétel mellé (amihez illik persze).
VálaszTörlésTíz éve még én is magam savanyítottam a káposztát, igaz nem fa hordóban, hanem 30 literes műanyag edényben. A vecsési ismerőseinktől kapott recept alapján egész köménnyel, borssal,babérlevéllel, a legfelső sorra pedig 1-2 felcikkezett birsalmát is tettem.Tényleg nagyon finom volt.
VálaszTörlésKedves Aleda!
VálaszTörlésIsten hozott, örülök neki nagyon, hogy visszatértél!! Hiányoztál ám sokunknak itt!!! :-)
Télen nincs is jobb, mint a házi, hordóban savanyított káposzta!! A bolti még csak meg sem közelíti!!! Ès igazad van, nagyon-nagyon egészséges ám!!
Remélem most már megint rendszeresen írsz majd nekünk, üdv:Krisz! :-D
Szia Aleda! De jó, hogy végre előkerültél! Hiányoltunk már nagyon!
VálaszTörlésDe örülök, hogy minden rendben! Komolyan aggódtam!
VálaszTörlésKülönben szólok, hogy megsütöttem a Winter tortád, imádta mindenki, nehogy kihagyd mert felraktam, csak már régen!! :DD
Savanyú káposztát csak székely káposztában szoktam használni, zöldségeslén veszem, nem tudom, hogy az olyan-e mint az itt bemutatott. A korhelylevest ki kellene próbálnom! :)
Minden jó, ha a vége jó! Jó hogy megkerültél és örülök hogy még egy ügyes munkatárssal bővült a Csapat! Nagy gratula!!!
VálaszTörlésNagyon szép szálas ez a káposzta! Nagyon szeretem a káposztás ételeket!
VálaszTörlésVégre már hogy itt vagy hiányóltalak!
Bizony, a Lactobacillus bulgaricus és a Streptococcus thermophilus vitaminokat gyárt (K-vitamin pl.), és a laktózt (a tejben lévő cukrot) tejsavvá alakítja, ezzel az emésztőrendszert kissé savassá teszi, amely gátolja a kórokozók szaporodását.
VálaszTörlésGYerekkoromban én is csak házi savanyított káposztát ettem. Mamáék készítették, fahordóban, hmmm...
Nekem is nagyon hiányoztak a finom ételeid és a gyönyörű képeid. Örülök, hogy újra itt vagy!!
VálaszTörlésHát igen, a korhelyleves, számtalan Szilveszteri menü zárófogása :-)
VálaszTörlésA hóstátiak a hordót megrakták káposztával, és legfelülre egy nagy (mész)követ raktak, részben nehezéknek, részben a keletkező sav semlegesítésére. Mikorar a káposzta kész lett, a kőből jó ha egy diónyi nagyságú maradt. Csak eszembe jutott :-)
Nincs is annál jobb, mint a hóstáti káposzta! a Nagyapám is hóstáti volt, külön örülök, hogy megemlítetted az itteni őstermelőket!
VálaszTörlésMár én is izgatottan várom, hogy az enyém elkészüljön:) Éppen ma "kezeltem" le, egészen bíztató!:)
VálaszTörlésHa nem is hóstáti, de saját készítésű savanyított káposzta lesz:)