Oldalak

2012. március 14.

Szalagos fánk( pánkó)


 Ahogy Anyukám készíti.



Hozzávalók: 50 dkg liszt, 3 dl tej, 3 evőkanál cukor, 2 tojás sárgája, 50 ml olaj, 1 citrom reszelt héja, 2 dkg élesztő, csipet só; a sütéshez: 5 dl olaj

Elkészítése: A langyos tejet összekavarjuk a cukorral és 1 evőkanál liszttel, majd belemorzsoljuk az élesztőt és hagyjuk felfutni. A  lisztet egy nagyobb tálba szitáljuk, közepébe mélyedést csinálunk és beleöntjük a tejet, a cukrot, a tojások sárgáját, a reszelt citromhéjat és a csipet sót. Jól megdagasztjuk, a  végén pedig lassan adagolva, beledolgozzuk az olajat is. Konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük. Mikor a tészta megkelt, lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra kinyújtjuk, és kerek formával kiszaggatjuk, majd letakarva, 20-30 percig pihenni  hagyjuk. Egy lábosban felforrósítjuk az olajat, a  fánkokat a felső felükkel tesszük bele és fedővel lefedjük. Amikor  aranysárgára pirultak, megfordítjuk  és fedő nélkül sütjük tovább. Konyhai papírtörlőre szedjük, és miután a fölösleges olajat felszívta, tálcára rakjuk és porcukorral megszórva tálaljuk









Hasznos tanácsok a sikeres fánkhoz


  • A legjobb minőségű, 000-ás lisztet használjuk. Használat előtt szitáljuk át, hogy laza szerkezete legyen.
  • A lisztet és a többi alapanyagokat is tartsuk szobahőmérsékleten legalább 1 órát előtte.
  • Az élesztőt futtassuk fel a tejben, hogy meggyözödjünk róla, biztosan meg fogja keleszteni a tésztát.
  • A tésztát alaposan dolgozzuk ki, a dagasztás során a kezünkkel nyúljunk a tészta alá és húzzuk fölfele, hogy sok levegőt tudjon felvenni. 
  • A zsiradékot(vaj is lehet, de legjobb az olaj) csak a dagasztás végén dolgozzuk be a tésztába. 
  • A tészta rugalmas legyen, inkább lágy, mint kemény, ha ujjunkkal benyomjuk, visszaugorjon. 
  • Hagyjuk jó alaposan megkelni, majd szaggatás után újból pihentessük, hogy a fánkok meg tudjanak emelkedni. 
  • A fánkokat a felső felükkel lefele tegyük az  olajba, fedjük le, majd ha aranybarnák fordítsuk meg és ekkor már fedő nélkül süssük tovább(ettől lesz szalagos)
  • Annyi olaj legyen a tepsiben, hogy a fánkok ússzanak benne, különben leérnek az aljára és megégnek. 
  • A tűz mérsékelt legyen,  hogy a fánkok ne barnuljanak meg hirtelen, de a túl alacsony hőfok sem jó, mert akkor megszívják magukat olajjal



Kun Ákos: Egészségkímélő ételek ínyenceknek

A kelt tészták közül a szalagos fánk a legkényesebb: kidolgozása, kelesztése és sütése egyaránt nagy figyelmet kíván. Már az elején ügyelni kell arra, hogy a helyiség, amelyben dolgozunk, egyenletesen meleg, és huzatmentes legyen. A tészta összeállításához szükséges alapanyagokat és eszközöket már órákkal elõbb készítsük elõ, hogy felvegyék a konyha hõmérsékletét.

Amikor a tészta a háromszorosára kelt, borítsuk ki alaposan belisztezett deszkára, jól gyúrjuk át, majd szórjunk rá egy kis lisztet, és nyújtsuk ki kb. 1,5 cm vastagra. Utána egy lisztbe mártogatott nagyméretû fánkszaggatóval, vagy egy vizespohár szájával szúrjuk ki az elnyújtott tésztát. A maradékot gyúrjuk össze, és egyre kisebb méretû pogácsaszaggatóval daraboljuk tovább, majd a többivel együtt takarjuk le. Az utólagos összegyúrások következtében eltérõ méretûre szaggatott tésztát kelesszük még kb. háromnegyed óráig. Vigyázzunk, hogy ne keljen túl, mert akkor nem lesz a fánk szalagos. Ezután a megkelt, de még növekedõben levõ tésztát egy vékony falú, nagyméretû edényben süssük pirosra. Elõtte dobjunk egy csipetnyi masszát a legalább 2 cm magas olajba, és csak akkor rakjuk bele a nyers fánkot, amikor a próbatészta elkezd pirulni.
A sütést mindig az elõször kiszaggatott darabokkal kezdjük. A forró olajba helyezéskor ügyeljünk arra, hogy a megkelt fánk felsõ része kerüljön alulra. Így sütés közben a másik fele is meg tud kelni, ezáltal lyukacsosabb, könnyebb lesz a tésztája. Annak érdekében, hogy szalagos legyen, az egyik felét fedõ alatt süssük, majd átforgatás után fedõ nélkül süssük tovább. Óvatosan megfogva annyi fánkot helyezzünk az edénybe, amennyi kényelmesen elfér benne, hogy elegendõ hely legyen a növekedésre. Sütés közben ügyeljünk a hõmérsékletre is. Ha túl forró az olaj, akkor hamar megpirul, és nyers lesz a belseje. Ezenkívül nem marad ideje a növekedésre, így az oldala nem lesz szalagos. Néha ennek az ellenkezõje is elõfordul, amikor nagyon felfúvódik a fánk. Ez azért kellemetlen, mivel a belsejében egy nagy üreg keletkezik, emiatt kiszedés után összeesik. Ilyenkor hamarabb vegyük le a fedõt az edényrõl, ne hagyjuk a fánkot túlságosan megdagadni. Fedõ nélkül ne süssük, mert a visszatartott gõz hiányában kiszárad és berepedezik a teteje. Nagymértékben csökkenthetõ az üregesedés veszélye, ha a tésztát háromszor kelesztjük. Ha ily módon kívánjuk az élesztõgombák által keltett zárványok méretét csökkenteni, akkor az elsõ kelesztés után gyúrjuk össze a tésztát, és háromnegyed óráig hagyjuk még kelni. Csak ezt követõen szaggassuk ki az újból összegyúrt tésztát, és kelesszük a fentiek szerint. Ennél a módszernél tehát lényegében a második kelesztést kell megismételni.
A kellõképpen felfúvódott gusztusos szalagos fánkot rósejbnisütõ kanállal szedjük ki, és lehûlve tálaljuk. Ne rakjuk õket egymásra, mivel befüllednek. Melegen ne együnk belõle, mert a még gõzölgõ kelt tészta árt a gyomornak, és reumatikus bántalmakat okoz. Tálalás elõtt szórjunk a tetejére vaníliarúddal átitatott szõlõcukrot, és baracklekvárba mártogatva fogyasszuk. Tejjel vagy teával is ehetjük. Másnap a tetejét kissé megvizezve, grillsütõben felfrissíthetjük. Ajánlatos a kisült fánkot steril papírtörölközõre kiszedni, amely a felesleges zsiradékot felszívja. Hûtõszekrénybe nem szabad betenni. A kihûlt fánkot polietilénfóliával takarjuk le, és hûvös helyen tároljuk. Elõre ne cukrozzuk meg, mivel a cukor megolvad rajta, és elázik tõle a fánk. A szõlõcukrot egyébként sem szabad még meleg süteményekre szórni, mert hõ hatására elolvad, és úgy néz ki a tészta teteje, mintha vízzel bepermetezték volna. A fenti mennyiségû alapanyagból max. 12 db, 8 cm átmérõjû formával kiszaggatott fánk készíthetõ, amely kisütve min. 10 cm átmérõjû lesz. Ha nagy a család szaggassuk kisebbre a tésztát, így kiadósabb lesz. Az apró fánkot másodszor csak fél óráig kelesszük.


2012. március 13.

Rántott hal párolt zöldségekkel



Hozzávalók:
A halhoz: 45 dkg halfilé, 2 tojás, 4 evőkanál liszt, olaj, só ,bors
A zöldségekhez:  egy fej karfiol, 4 szál sárgarépa, 1 kisebb faj hagyma, 2 evőkanál olaj, só ,bors,petrezselyem levél
A szószhoz: 2 evőkanál majonéz,  1 dl joghurt, fél citrom leve, szárított oregáno

A halat sózzuk és borsozzuk.Kissé állni hagyjuk majd panírozzuk.
A hagymát apró kockákra vágjuk és olajon kissé megdinszteljük,beletesszük a felvágott sárgarépát és a rózsáira szedett karfiolt,megszórjuk apróra vágott petrezselyem levéllel és kevés vízzel felöntve roppanósra pároljuk.
A szószhoz belekeverjük a joghurtba a majonézt  és a fél citrom levét majd szárított oregánoval ízesítjük.

2012. március 12.

Egyiptomi torta


Egyike a legfinomabb tortáknak, amit valaha ettem és ajánlom  mindazoknak, akik nem rajonganak a csokis édességekért viszont szeretik a vanília- karamell-dió/mogyoró párosításokat.

 Recept innen


Hozzávalók:
 a lapokhoz:  6 tojás fehérje, 6 evőkanál cukor, 1 és 1/2 evőkanál liszt, 12 dkg őrölt mogyoró;
 a sárga krémhez:  6 tojás sárgája, 6 evőkanál cukor, 17 dkg vaj, 3,4 dl tej, 2 evőkanál étkezési keményítő, 1 tasak vaníliás cukor; 
a fehér krémhez: 2 dl tejszín, 10 dkg cukor, 12 dkg vágott mogyoró; 
a díszítéshez grillázs: 15 dkg cukor

Elkészítése
A lapokhoz felverjük a tojásfehérjét a cukorral majd hozzáadjuk a lisztet és az őrölt mogyorót. A masszából 3 lapot sütünk, sütőpapíron, 24 cm-es tortaformában, lassú tűzön, kb. 15-18 perc alatt. A lapokat nem kell kiszárítani, ha látjuk, hogy a széleinél kezd barnulni,vegyük ki, és csak miután kihűlt vegyük le a sütőpapírról. 

A sárga krémhez kikavarjuk  a tojássárgát a kétféle cukorral, az étkezési keményítővel és a tejjel, majd lassú tűzön, folyamatosan keverve puding sűrűségűre főzzük. Kihűtjük és habosra keverjük a vajjal. 

A fehér krémhez  kemény habbá verjük a tejszínt a cukorral, majd belekeverjük a darabosra vágott mogyorót és az összetört grillázs felét. 

A grillázshoz a cukrot alacsony hőfokon karamellizáljuk míg aranysárga lesz, majd hideg márványlapra vagy ennek hiányában sütőpapírra csorgatjuk és dermedni hagyjuk. Ha megkeményedett, nylon zacskóba tesszük és sodrófával apró darabokra törjük.

A lapokat egyenként lekenjük, előbb a sárga  majd a fehér krémmel és egymásra tesszük őket. Tetejét megszórjuk a megmaradt grillázzsal.

Tipp: A grillázst ne tegyük fel a tortára csak a tálalás előtt, mert jó nedvszívó és hamar meglágyul.

2012. március 8.

Tavaszi karfiolleves



Hozzávalók:   25 dkg csirkehús, 2 szál sárgarépa, egy kisebb fej karfiol, egy hagyma, 2 evőkanál olaj, petrezselyem levél

A hagymát és a sárgarépát  kockára vágjuk és olajon megpároljuk. Felöntjük vízzel és beletesszük a kockára vágott csirkehúst. Sózzuk és addig főzzük, míg majdnem puha, ekkor beletesszük a rózsáira szedett karfiolt és együtt készre főzzük. Apróra vágott petrezselyem levéllel megszórva tálaljuk.