Oldalak

2012. augusztus 30.

Erdélyi daragaluska






Hozzávalók 4 főre: 3 dl búzadara, 30 dkg juhtúró, 3 dl tejföl, 10 dkg kolozsvári füstölt szalonna, 4 tojás, 1 csokor friss tárkony (vagy 1 teáskanál szárított tárkonylevél), só ,fehér bors

Elkészítése: A tojások fehérjét kemény habbá verjük, és apránként beledolgozzuk a búzadarát, ezután pedig a sóval, őrölt fehér borssal és finomra vágott tárkonnyal elkevert tojássárgákat. Egyórai pihentetés után  forró, de nem lobogó vízbe szaggassuk. Jó nagy fazékban főzzük, hogy a galuskáknak legyen helyük duzzadni és addig hagyjuk,  míg a galuskák  háromszorosára nőnek. A füstölt szalonnát közben apróra vágjuk, zsírjára sütjük, a pörcöt leszűrjük, és a szalonnazsírra szedjük a megfőtt galuskákat. A tejfölt kikavarjuk  juhtúróval, sóval, borssal ízesítjük  és rákenjük a galuskákra. Tetejükre szórjuk a szalonnapörcöt, és  15 percre forró sütőbe tesszük. Rendkívül finom!


 Recept innen   4 dl darát soknak találtam, csak  3 dl. használtam



2012. augusztus 29.

Paprikás hal bográcsban


Ez az étel harcsával a legfinomabb, de a ponty is kitett magáért. A paprika mennyisége sok, de sütés után összeesik, pont elegendő mártás lesz a hal adaghoz. A halat bőrös felével tegyük a forró grillre és amíg nem sül meg, ne mozgassuk, mer hajlamos a szétesésre. Finoman fordítsuk meg és ugyan úgy járjunk el a másik felével is . Fontos, hogy faszenes grillen süssük, mert ettől lesz finom íze az ételnek.


Hozzávalók: 3 kg hal,  2,5 kg kápia paprika, 1 kg paradicsom, 1 fej fokhagyma, 2 dl olaj, 3-4 babérlevél, só, bors, paprika, kakukkfű

Elkészítése:  
A halat feldaraboljuk, enyhén megsózzuk és állni  hagyjuk.  Elkészítjük a grillszenet, majd a halat mindkét oldalán megsütjük, tepsibe tesszük és fóliával letakarjuk.

A paprikákat grillen megsütjük, lesózzuk és egy edénybe rétegezzük, majd letakarjuk, hogy beizzadjanak. A paradicsomokat forró vízben leforrázzuk, majd héját lehúzzuk és apró kockára vágjuk. A paprikának is  lehúzzuk a héját, kicsumázzuk és szintén apró kockára vágjuk.

Bográcsban felhevítjük az olajat, beletesszük a felvágott paprikát és állandóan kavarva, 10-15 percig sütjük. Ekkor hozzáadjuk a paradicsomot, az apróra vágott fokhagymát, a babérlevelet és a fűszereket. Felöntjük vízzel és jól kiforraljuk. Mikor besűrűsödött, beletesszük a grillezett halakat és 10 percig lassú tűzön főzzük, de már nem kavarjuk.  Ha megfőtt, legalább 1 órát pihenni hagyjuk, hogy a mártás íze  jól átjárja a halhúst.  Puliszkával tálaljuk.



2012. augusztus 28.

Málnás csokitorta



 Hozzávalók: 
a kakaós piskótához: 6 tojás, 12 evőkanál cukor, 4 evőkanál olaj, 6 evőkanál kakaó, 10 evőkanál liszt, kávéskanál sütőpor
a csokis krémhez: 2,5 dl tejszín, 20 dkg 50%-os csokoládé
a málnás krémhez: 70 dkg málna, 2 tejszín ízű pudingpor, 5 dl habtejszín, 7 dl tej, 13 evőkanál cukor,  2 tasak zselatin
a díszítéshez: 3 dl habtejszín, 10 dkg csokoládé, 20 dkg málna

Elkészítése: 
A kakaós piskótát 2 lapban sütjük meg. Egy laphoz 3 egész tojást habos krémmé verünk 6 evőkanál cukorral, majd lassan hozzáadunk 3 evőkanál vizet és 2 evőkanál olajat. A kakaót és a  sütőport összevegyítjük a liszttel, majd  rászitáljuk a krémre és  lazán beledolgozzuk. Kivajazott, kilisztezett, 26 cm-es tortaformában, 15 perc alatt megsütjük. 

A csokis krémhez a tejszínt felforrósítjuk, félrehúzzuk és beleteszünk 20 dkg feltördelt csokoládét, majd addig kavarjuk míg elolvad és egynemű krém lesz. Hűlni hagyjuk, míg kenhető vastagságúra keményszik.

A málnás krémhez  a málnát összekeverjük 5 evőkanál cukorral és hozzáadunk 3 dl vizet. Megfőzzük és sűrű szitán átpasszírozzuk. Ebből kiveszünk 10 evőkanállal és hozzáadunk 5 evőkanál vizet, ezzel a sziruppal majd a piskótát meglocsoljuk. 
A 2 pudingport összekeverjük 8 evőkanál cukorral és 7 dl tejjel, majd megfőzzük. A zselatint 1 dl vízben duzzadni hagyjuk, majd felforrósítjuk  és kissé visszahűtjük. A tejszínt kemény habbá verjük. Az átpasszírozott málnát és a feloldott zselatint belekeverjük a kihűlt pudingba majd lazán összedolgozzuk a habtejszínnel. 

A tortát 30 cm-es tortaformában állítjuk össze, hogy krém kerüljön a torta oldalára is. Mindkét piskóta lapot meglocsoljuk a málnás sziruppal és lekenjük a csokoládé krémmel. Az elsőt a tortaformába tesszük, rákenjük a málnás krém felét, rátesszük a második lapot és befedjük a megmaradt krémmel. A tortát egy éjszakára jól lehűtjük. Másnap a tortaforma oldalát levesszük, a tortát átemeljük egy tálcára és oldalát bevonjuk habtejszínnel. Csokoládé reszelékkel megszórjuk és tetejére körben málnaszemeket rakunk.



2012. augusztus 27.

Kolozsvári csirke




Régi recept a Kolozsvári hóstát környékéről. Nyáron készítették, vacsorára,  az udvaron nevelkedett,  fiatal házi csirkékből. A friss tárkonytól és a bortól az ételnek kellemes pikáns az íze. Burgonyalepény kíséretében, a férfiak által nagyon kedvelt eledel volt, akik házi fehérbort ittak utána.

Hozzávalók 4 főre: 1 háztáji csirke, 10 dkg kolozsvári füstölt szalonna, 2 paradicsom, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 dl száraz fehérbor, 1 evőkanál apróra vágott friss tárkonylevél, 4 gerezd fokhagyma, 1 dl sűrű tejföl, 1 dl tejszín,  só, bors.

Elkészítése: A csirkét megtisztítjuk, feldaraboljuk, megsózzuk és 10 percig állni hagyjuk. Közben a füstölt szalonnát apró kockákra vágjuk, zsírját kiolvasztjuk, majd a pörcöt kiszedjük és félretesszük. A visszamaradt zsíradékon megfonnyasztjuk az apróra vágott vöröshagymát,  a csirkedarabokat mindkét oldalukon átsütjük a hagymás zsíron, majd tényéra szedjük. A hagymás alaphoz adjuk a meghámozott és összevágott paradicsomot, az áttört fokhagymát meg az apróra vágott tárkonyt, sózzuk, borsozzuk, leöntjük a borral, felforraljuk, majd visszatesszük a csirkehúst. Fedő alatt, közepes lángon puhára pároljuk. A tejfölt meg a tejszínt összekeverjük kevés forró szafttal, az ételhez adjuk, rászórjuk a szalonnapörcöt, összekavarjuk és egyet forralunk rajta. Burgonyalepénnyel vagy  vajas galuskával tálaljuk. 



Burgonyalepény

Hozzávalók:  60 dkg krumpli, 20 dkg liszt, 1 tojás, 1-2 evőkanál olaj, zsír.

Elkészítése:  A kockákra vágott krumplit sós vízben megfőzzük, majd leszűrjük  és összetörjük. Kicsit hűlni hagyjuk, majd puha masszává dolgozzuk a felvert tojással, olajjal meg a liszttel. A masszából lisztes kézzel gombócokat formázunk, majd lepényekké lapítjuk és kevés zsiradékon, mindkét oldalán pirosra sütjük. 

 

2012. augusztus 24.

Fehérboros szőlőparfé



Hozzávalók: 2 dl fehérbor, 5 dl tejszín, 2 tojás,15 dkg cukor,1 gerezd fehér szőlő

Elkészítése: a tojásokat kikavarjuk a cukorral, majd hozzáadjuk a bort és 2 dl tejszínt. Vízgőz fölött habverővel addig verjük, míg sűrű krémes lesz, majd kihűtjük. A  megmaradt 3 dl tejszínt felverjük, majd lazán beleforgatjuk a kihűlt tojáskrémet és  a megmosott szőlőszemeket. Fóliával kibélelt formákba töltjük és lefagyasztjuk. Szőlőszemekkel és mentalevéllel díszítve tálaljuk.


2012. augusztus 22.

Tordai rakott hús






Hozzávalók:  50 dkg sertéshús, 50 dkg burgonya, 1 padlizsán, 10 dkg rizs, 20 dkg paradicsom, 20 dkg zöldpaprika, 2 vöröshagyma, 6 dl húsleves, 1 dl olaj, só, bors, pirospaprika,  borsikafű (csombor) 

Elkészítése: a húst apróra daraboljuk vagy megdaráljuk. Egy kevés olajban megpirítjuk az apróra vágott hagymát, rászórjuk a pirospaprikát, erre tesszük a húst, megforgatjuk a zsírban, majd egy kevés húslevessel fölengedve, fedő alatt, félig puhára pároljuk. Közben megmossuk és lecsöpögtetjük a rizst, egy kevés olajon megfuttatjuk, majd húslevessel fölengedve puhára pároljuk. A burgonyát megtisztítjuk és felkarikázzuk, ugyanígy a paprikát és a paradicsomot . A padlizsánt sütőlapon egy kissé megsütjük, majd műanyag késsel összeaprítjuk. Egy mélyebb tűzálló edényt körben beolajozunk, az aljára teszünk egy sor burgonyát, majd egy sor padlizsánt, megsózzuk, fűszerezzük. Rászórjuk a párolt rizs felét, a párolt húst, erre zöldpaprikát, majd a paradicsomot. A rizs másik felét rakjuk ezután, majd a padlizsán másik felét, végül a tetejére a megmaradt burgonyát. Közben minden réteget enyhén sózunk és fűszerezünk. Felöntjük húslevessel, és fedő alatt kb. 80 percig pároljuk. Forrón tálaljuk.

  Tökéletes megoldás abban az esetben, amikor a hozzávalók külön-külön nem elegendőek egy étel elkészítéséhez, így együtt nagyon finom, nyári egytálételt alkotnak. A csombor kellemesen pikáns ízt ad az ételnek, tökéletesen illik a darált húsos ételekhez,  a krumplihoz és a paradicsomhoz.


2012. augusztus 21.

Őszibarack krémleves




Hozzávalók: 4 db őszibarack, 2 dl tejföl, 3 evőkanál cukor, 1 evőkanál méz, 1 evőkanál vaníliás pudingpor, fél rúd vanília;
 a túrógombóchoz: 25 dkg tehéntúró, 1 evőkanál méz, 1-2 evőkanál baracklekvár, 4 dkg kókuszreszelék; 
a tálaláshoz: 1 dl tejföl, 1 őszibarack, mentalevél

Elkészítése: a barackokat forró vízbe tesszük 1-2 percre, majd áttesszük hideg vízbe és a héját lehúzzuk. A cukrot karamellizáljuk a vajon, mikor aranyszínű, hozzáadjuk a mézet és a felvágott barackokat, kissé megpároljuk rajta, majd felöntjük 1 l vízzel. A vaníliarúd magjait kikaparjuk és héjával együtt a levesbe tesszük. 5 percig főzzük, majd kiemeljük a vaníliarudat és a levest botmixerrel pürésítjük. A pudingot csomómentesre kavarjuk egy kevés vízzel, a tejföllel, kevés levessel hőkiegyenlítjük, majd hozzáadjuk a leveshez és kiforraljuk. A levest jól lehűtjük. Míg hűl, a tehéntúrót összedolgozzuk a mézzel és annyi baracklekvárral, hogy jól formázható masszát kapjunk. Vizes kézzel kis gombócokat formálunk és meghempergetjük kókuszreszelékben. A hideg levest tejföllel, pár szelet őszibarackkal és túrógombóccal tálaljuk. Mentalevéllel díszítjük.


2012. augusztus 20.

Kalotaszegi töltött paprika




Hozzávalók 4 főre: 10 paprika, 35 dkg sertéscomb, 1 zsömle, 1 vöröshagyma, 2 paradicsom, 1 tojás, 5 dl csontlé, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt,1 csokor zöld kapor,  olaj, só, bors, paprika

Elkészítése: a sertéscombot megdaráljuk, és  alaposan összedolgozzuk a beáztatott és kinyomkodott zsemlével,a tojással, ízlés szerinti őrölt borssal, és sóval. 8 db paprikát megmosunk és kicsumázunk, majd megtöltjük az előkészített masszával.  A vöröshagymát finomra vágjuk, forró olajon aranysárgára pirítjuk, megszórjuk fűszerpaprikával, felengedjük egy kevés csontlével, és elkeverjük. Hozzáadunk két-két kockára vágott zöldpaprikát és hámozott, kimagozott paradicsomot. Felforraljuk, hozzáadjuk a maradék csontlevet, beletesszük a paprikákat, és fedő alatt készre pároljuk. Amikor elkészült, a paprikákat lapátkanállal kiemeljük. A levet leszűrjük, és tejfölben elkevert liszttel behabarjuk. Leszűrjük, és a paprikákra öntjük, finomra vágott kaporral megszórjuk. Galuskával vagy sós burgonyával tálaljuk.

Kora nyári eledel, amit a háziasszonyok a kertben termett paprikából készítették és szintén a kertben termett zöld kaporral ízesítettek.Üvegkannákban, sóban tartósították a kicsumázott paprikát, így télen is  lehetett készíteni. Akkor száraz kaporral ízesítették, aminek már nem volt olyan intenzív íze. 
 

2012. augusztus 17.

M & M torta


 
Hozzávalók a piskótához: 5 tojás, 15 dkg cukor, 15 dkg liszt, 5 dkg kakaó, 3 evőkanál víz, 3 evőkanál olaj, 1 sütőpor; a krémhez: 1 kakaós pudingpor, 5 dl tej, 5 evőkanál cukor, 10 dkg keserű csokoládé, 2 dl habtejszín; a díszítéshez: 10 dkg M&M cukorka, 25 dkg finetti ostyarúd, színes szalag

Elkészítése: a piskótához a tojásokat habosra keverjük a cukorral. Mikor már vastag és krémes lesz, kanalanként hozzáadjuk előbb a vizet majd az olajat és együtt verjük még kicsit. A lisztet összekeverjük a kakaóval és a sütőporral, majd lazán beleforgatjuk a tojásos krémbe. Sütőpapírral kibélelt 24 cm-e tortaformában, 25 perc alatt megsütjük. 
A krémhez a pudingport elkeverjük a cukorral és a tejjel, majd megfőzzük. Mikor félrehúztuk a tűzről, hozzáadjuk a cikkekre tört csokoládét és addig kavarjuk, míg a csokoládé elolvad, majd hűlni hagyjuk. A habtejszínt felverjük és kanalanként belekeverjük a kihűlt pudingba. A piskótát két lapba vágjuk és betöltjük a krém felével, másik felével pedig bevonjuk a tortát. Jól lehűtjük, majd a tálalás előtt az ostyarudakat átlósan kettőbe vágjuk, körberakjuk velük a torta oldalát, az M&M cukorkát pedig a tetejére szórjuk. A tortát átkötjük szalaggal. 

A tortát a kislányom készítette.

2012. augusztus 16.

Torockói Hamuzsák



Hozzávalók 48 darabhoz: 25 dkg liszt, 25 dkg vaj, 6 tojás sárgája, késhegynyi égetett, majd porított timsó; a töltelékhez: 6 tojás fehérje, 25 dkg cukor, 25 dkg darált dióbél, fél citrom reszelt héja; a tepsi kenéséhez: 2-3 evőkanál olaj

Elkészítése: a lisztet összekeverjük a timsóval majd elmorzsoljuk benne a vajat. Hozzáadjuk a tojások sárgáját és összegyúrjuk. A masszát négybe osztjuk  majd minden negyedet 12 felé. Az így kapott 48  db tésztából  golyókat formálunk, amit a másnapi sütésig lefedve, hűtőben  tárolunk. A töltelékhez a tojásfehérjékből habot verünk, belekeverjük a porcukrot és a darált diót. A golyócskákat réteslap vékonyságúra, téglalap alakúra nyújtjuk, közepére kb. 1 teáskanál tölteléket teszünk, és a tészta két végét  felhajtjuk, majd az oldallapokat is egymásra. A hajtogatott felével alulra tesszük  a tepsibe, amit előtte olajos szalvétával végigtörlünk. 190 fokos sütöben aranysárgára sütjük. Melegen, vaníliás porcukorral, gazdagon megszórjuk.

 A hamuzsák süteményt úri tésztának is nevezték a XX. század első felében.  Székely Ilona honosította meg Torockón, aki Bécsben volt szakácsnő és 1927-ben költözött haza falújába. Minden ünnepkor megsütötték a Torockói háziasszonyok.
 Égetett timsót akkor sütőpor helyett használták. A patikában vásárolt timsót lábasban a tűzhelyen kell melegíteni, folyamatosan kevergetve. Először folyós lesz, mint a méz, majd elkezd darabosodni. Ezeket a darabokat szét kell nyomkodni a kanállal, addig, míg hamuszerű por lesz belőle. A térfogata körülbelül az eredeti timsó háromszorosa lesz.



2012. augusztus 15.

Cukkinis pite fürjtojással

Hozzávalók: 20 dkg cukkini, 20 dkg csiperkegomba, 15 dkg sajt, 15 dkg koktélparadicsom, 10 dkg fekete olívabogyó, 7 dkg liszt, 3tojás, 6 fürjtojás, 4 evőkanál tejföl, 50 ml olaj, 1 kávéskanál sütőpor, só, bors, oregánó; a piteforma kikenéséhez: 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál zsemlemorzsa

Elkészítése: A cukkinit megpucoljuk és lereszeljük. A gombát megmossuk és szeletekre vágjuk. Az olívabogyót felkarikázzuk. A sajtot 1 cm-es kockára vágjuk. A tojásokat felverjük, hozzáadjuk az olajat és a tejfölt, majd beledolgozzuk a cukkinit, a gombát, az olívabogyót, a sajtot, végül pedig a sütőporral elkevert lisztet. Sóval és borssal ízesítjük. A piteformát olajjal kikenjük és zsemlemorzsával megszórjuk, majd beleöntjük a masszát. Tetejét kirakjuk koktélparadicsommal és ráütjük a fürjtojásokat, majd megszórjuk oregánóval . Előmelegített sütőben, 30-35 perc alatt megsütjük. Háromszögekre vágva tálaljuk. Melegen és hidegen is egyaránt finom. 



2012. augusztus 14.

Csokoládés cukkinikenyér



Hozzávalók: 4 tojás, 25 dkg reszelt cukkini, 20 dkg cukor, 20 dkg liszt, 20 dkg 50%-os csokoládé, 5 dkg kakaó, 1 dl olaj, 1 dl főtt kávé,  1 kávéskanál szódabikarbóna, 1 citrom leve és reszelt héja, pár csepp kávéeszencia

Elkészítése: a tojásokat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a citrom levét és reszelt héját, az olajat, a főtt és lehűtött kávét és a kávéeszenciát. A lisztet összekavarjuk a kakaóval és a  szódabikarbónával, majd beledolgozzuk a tojásos krémbe. Legvégül belekavarjuk a reszelt cukkinit és az apróra vágott csokoládét. A masszát elosztjuk 2 kivajazott, kilisztezett, hosszúkás tepsibe és 30 perc alatt kisütjük.


2012. augusztus 12.

Kalotaszegi zelleres almaleves


Nyári, üdítő leves, amit a kertekben termő nyári almából készítettek Kalotaszegen. Pikáns ízét a friss zellerlevél adta meg, mely látványra is gazdagította az ételt. Gyakran vitték kondérban a mezőre, hisz kihűlve is ugyanolyan finom volt, sőt kimondottan jólesett  a nagy melegben a  kifáradt , mezei munkát végző embereknek. Keltésztából készített,  túrós palacsintát adtak mellé.
 
Hozzávalók 4 főre: 10 alma, 2 liter víz, 2 zellerlevél, 2 tojás, 1 dl tejfö1 csapott evőkanál cukor, fél citrom, ételízesítő

Elkészítése: A meghámozott almát kockákra vágjuk, citromos vízbe tesszük, ételízesítőt teszünk bele és vigyázva, hogy ne menjen szét, roppanósra főzzük. Miután megfőtt, 2-3 evőkanálnyit kiveszünk belőle, elkeverjük tejföllel és a tojássárgájával, majd beleeresztjük a levesbe. Ha megfőtt, beletesszük a zellerleveleket. Tálalásnál citromlével, cukorral ízesítjük.




Kalotaszeg  egy Erdélyi tájegység Kolozsvártól nyugatra. Nevét a honfoglaló magyarok itt letelepedett Kalota nemzetségéről kapta. A tájegység négy részre (szegre) van osztva, melyekbe  40, többnyire magyarok lakta falú tartozik. 

Felszeg 

Bánffyhunyad, Kalotaszentkirály-Zentelke, Magyargyerőmonostor, Körösfő, Magyarvalkó, Jákótelke, Kalotadámos, Magyarókereke, Nyárszó, Sárvásár

Alszeg 

Váralmás, Középlak, Ketesd, Magyarbikal, Zsobok, Sztána, Farnas, Kispetri, Nagypetri, Bábony

Nádasmente 

Egeres, Kajántó, Kisbács, Magyarzsombor, Inaktelke, Nádasdaróc, Bogártelke, Mákófalva, Türe, Magyarvista, Méra, Szucság, Jegenye,

Kapus-vidék és Átmeneti-vidék 

Magyarkapus, Magyarkiskapus, Gyerővásárhely,Gyalu, Tordaszentlászló, Szászfenes, Magyarlóna, Magyarfenes, Magyarléta, Györgyfalva


Kalotaszentkirály

Körösfő

Magyarlóna

Magyarvalkó

Magyarvista

Méra
Györgyfalva

2012. augusztus 10.

Szedres fagylalt


Hozzávalók: 2 tojás sárgája, 10 dkg cukor, 2 dl tejszín, 2 dl, tejföl, 30 dkg szeder

A tejszínt lassú lángon felforrósítjuk, addig a tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd lassan adagolva hozzáadjuk a tejszínt  és sűrűsödésig főzzük. Lehűtjük, és minim 1 órára fagyasztóba tesszük. Ha jól lehűlt, hozzákavarjuk a tejfölt, a szeder felét és habosra keverjük, majd 20 percre fagylaltkészítő gépbe tesszük.Utolsó  percekben hozzáadjuk a megmaradt szedret. Ha szükséges, még lefagyasztjuk kissé.


2012. augusztus 8.

Tordai májgaluska

 
A sertésmájnak egy különlegesebb felhasználási módja a megszokott májas hurka és hagymás máj mellett. Tartármártás, remuládmártás vagy  mustármártás nagyon jól passzol hozzá.

Mielőtt nekifogtam, hogy elkészítsem ezt az ételt, nem igazán adtam nagy esélyt annak, hogy nagy barátságba keveredjünk egymással. De a végeredmény kellemesen meglepett, a remoulade mártással kimondottan finom volt. :) Sütés előtt a massza a kenőmájas keménységű volt. 30 db. galuska jött ki ebből az adagból.

Hozzávalók: 30 dkg sertésmáj, 2 tojás, 4 evőkanál kukoricaliszt, 1-1,5 dl tej, 2 evőkanál zöldpetrezselyem, 1 teáskanál tárkonylevél, só, bors

Elkészítése: A májat megmossuk, megtöröljük, és a forrásban levő vízbe dobjuk. Ha a megfehéredett májból már nem folyik véres lé, akkor leszűrjük, kissé hűlni hagyjuk, majd ledaráljuk. A kukoricalisztet 2,5 dl forrásban levő sós vízben addig főzzük, míg az edény falától el nem válik. Langyosra hűtjük, majd összekeverjük a darált májjal, a habosra felvert tojásokkal, a tejjel és a fűszerekkel. Bő, forró olajban evőkanállal galuskákat szaggatunk a masszából, és pirosra sütjük. Salátával vagy bármilyen hideg mártással kínáljuk.

Remoulade mártás: 2 dl majonéz, 1 dl tejföl, 1 citrom leve, 1 csapott kávéskanál cukor, 1 savanyú uborka, tárkony, 1 kisebb hagyma, metélőhagyma, petrezselyem levél, só, fehérbors
 A majonézt összekeverjük a tejföllel, beletesszük az apróra vágott hagymát, savanyú uborkát,, metélőhagymát, petrezselyem levelet, tárkonyt. Sóval, fehérbossal, citromlével, cukorral ízesítjük.