2012. szeptember 27.

Gesztenyetorta


  Kislányomnak ma van a 16. születésnapja. Az este, mikor megkérdeztem, milyen ízű legyen a tortája, nagy meglepetésemre, gesztenyést kért. Bár a gesztenypürét nem igen kedvelte eddig, úgy látszik, mégis nagyon ízlett neki a hétvégi gesztenyetorta. Így hát repeta, ezúttal dupla adagból, csokival bevonva és trüffelgólyoval díszítve. 
  Isten éltessen sokáig drága kislányunk, legyél nagyon boldog és maradj mindig ilyen  kedves, mosolygós, jó kislány !


 Hozzávalók: 
a gesztenyés réteghez: 2csomag gesztenyepüré, 20 dkg vaj, 2 evőkanál kakaó, 4 evőkanál porcukor,4 evőkanál puding,  4 babapiskóta , pár csepp rumeszencia
a vaníliás krémhez: 2 vaníliás pudingpor, 10 evőkanál cukor,  10 dl tej, 4 dl habtejszín, 12 babapiskóta, 2 dl főtt kávé,2 tasak zselatin
a díszítéshez: 2 dl habtejszín, 20 dkg étcsokoládé, 5 evőkanál olaj, trüffelgolyok


 Elkészítése
A vaníliás pudingot összevegyítjük  a cukorral és csomómentesre kavarjuk a tejjel, majd megfőzzük. 
A gesztenyepürét kikavarjuk a porcukorral és a vajjal, majd hozzáadunk 4 evőkanál kihűlt pudingot, 4 evőkanál  kakaót, 4 összemorzsolt babapiskótát, pár csepp rumeszenciát és jól összedolgozzuk. Félgömb alakú formát folpackkal kibélelünk, majd a gesztenyekrémet 1-1,5 cm vastagon az oldalára nyomkodjuk. 
A krémhez a zselatint 0,5 dl vízben feloldjuk, felforrósítjuk, majd kissé visszahűtjük. A habtejszínt felverjük majd  a zselatinnal együtt lazán beleforgatjuk a pudingba. A tortát megtöltjük a krémmel, majd befedjük a kávéba mártogatott piskótákkal . 
Pár órára jól lehűtjük, majd kiborítjuk a formából. A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, hozzáadjuk az olajat és bevonjuk vele a tortát. A habtejszínt felverjük , mikor jó kemény hozzáadunk pár evőkanál olvasztott étcsokit és összekavarjuk, majd  habzsák segítségével rózsákat nyomunk a tortára. Trüffelgólyokkal díszítjük. 

A torta súlya  2,7 kg.






2012. szeptember 24.

Kalotaszegi savanyúleves

 
 Kalotaszentkirályi hagyományos leves, az esküvők másnapján, keresztelők és halotti torok alkalmával főzik. 





Hozzávalók 4-5  főre: 50 dkg sertéscomb, 3 sárgarépa, 3 fehérrépa, 1 vöröshagyma, 2 dl tejföl, 1 evőkanál liszt, tárkonyecet, 1 csokor petrezselyem levél,  só, bors, ecet vagy citromlé

Elkészítése: a  húst 2 liter hideg, sós vízben feltesszük főni. Amikor félig megpuhult, hozzáadjuk a megtisztított répaféléket meg a vöröshagymát, majd a levest fedő alatt, lassú tűzön főzzük. Amikor a hús és a zöldségek is megpuhultak, kiszedjük és apró kockákra felvágjuk, a levest pedig átszűrjük. A tejfölt elkeverjük a liszttel, adunk hozzá egy merőkanállal a forró levesből, és azzal is jól elkeverjük. A levest behabarjuk, sóval és borssal utánaízesítjük, és ízlés szerint ecettel vagy citromlével savanyítjuk. Visszatesszük a felkockázott zöldséget meg a húst, meghintjük finomra vágott petrezselyemmel, és házi parasztkenyérrel tálaljuk. 

 

2012. szeptember 23.

Gesztenyetorta

        

Hozzávalóka vaníliás réteghez: 1 vaníliás pudingpor, 5 evőkanál cukor, 5 dl tej, 2 dl habtejszín, 1 tasak zselatin; a gesztenyés réteghez: 1 csomag gesztenyepüré, 10 dkg vaj, 1 evőkanál kakaó, 2 evőkanál porcukor, 2 evőkanál főtt vaníliapuding( a vaníliás rétegtől), 2 babapiskóta, pár csepp rumeszencia; továbbá: 6 babapiskóta, 1 dl főtt kávé a díszítéshez: 2 dl habtejszín, 10 dkg étcsokoládé, 2 evőkanál olaj.

Elkészítése: A pudingot összevegyítjük a cukorral, csomómentesre kavarjuk a tejjel, majd megfőzzük és hűlni hagyjuk. A gesztenyepürét kikavarjuk a porcukorral meg a vajjal, majd hozzáadunk 2 evőkanál kihűlt pudingot, 1 evőkanál  kakaót, 2 összemorzsolt babapiskótát és pár csepp rumeszenciát. A masszát összedolgozzuk, majd  1-1,5 cm vastagon egy frissentartó fóliával kibélelt, 16-18 cm átmérőjű keverőtál oldalára nyomkodjuk. A tálat hűtőbe tesszük.
A vaníliás réteghez a zselatint 0,5 dl vízben feloldjuk, 2-3 perc után langyosra melegítjük. A 2 babapiskótát összemorzsoljuk. A habtejszínt felverjük, a zselatinnal és a piskótamorzsával együtt a megmaradt pudinghoz keverjük, majd az egészet a gesztenyés rétegbe töltjük és befedjük a kávéba mártogatott babapiskótákkal. 2-3 órára lehűtjük, majd a tálat egy tálcára borítjuk, levesszük a tortáról és lehúzzuk róla a fóliát. A csokoládét vízgőz fölött megolvasztjuk, összekavarjuk az olajjal, vékony szálakban a tortára csurgatjuk, majd körben tejszínhabrózsákkal díszítjük. 




 Tort de castane

Ingrediente:
1 pireu de castane, 100 gr unt, 1 lingura de de cacao, 2 linguri zahar pudra, 2 linguri de budinca, 2 piscoturi, esenta de rom
pt. crema: 1 budinca de vanilie, 5 lg. de zahar, 500 ml lapte, 200 ml frisca, 6 piscoturi, 100 ml cafea, 1 plic gelatina
pt decor:  200 ml frisca, 100 gr ciocolata, 2 lg. ulei

Mod de preparare: 
Se amesteca praful de budinca cu zaharul si lapte, apoi  se fierbe.
 Piureul de castane se amesteca cu zaharul pudra si unt, apoi se adauga 2 lg. de budinca(fiarta), 1 lg de cacao, 2 piscoturi sfaramate, putina esenta de rom si se  omogenizeaza. Intr-o forma semisferica se pune folie si se captuseste cu crema de castane, in grosime de 1-1,5 cm. 
Pentru crema de vanilie se dizolva gelatina in putina apa, apoi se incalzeste. Se bate frisca si se amesteca cu budinca si gelatina. Crema obtinuta se toarna peste piureul de castane, si se acopera cu piscoturile inmuiate in cafea. Se da la rece pentru 2-3 ore, apoi se orneaza cu ciocolata topita si amestecata cu ulei  si se decoreaza  cu frisca.





2012. szeptember 22.

Töltött paprika leves


Hozzávalók: 10-15 db. kisebb méretű színes paprika, 40 dkg darált hús,  8 dkg rizs, 2 fej hagyma, 4 szál sárgarépa, 1 tojás, 2 szál zeller levél, 2 babérlevél, 2 evőkanál zsír, 2 evőkanál liszt, 2 -3 dl paradicsomlé, 2 evőkanál házi ételízesítő, 1 evőkanál paprikakrém, só, bors, őrölt pirospaprika; a tálaláshoz: 2 dl tejföl

Elkészítése: A hagymát megpucoljuk és apró kockára vágjuk, majd a sárgarépát is megpucoljuk és karikára vágjuk. Kevés zsírom kissé megdinszteljük a zöldségeket, hozzáadjuk a házi ételízesítőt és a paprikakrémet, majd felöntjük vízzel és főni hagyjuk. Míg felfő, a paprikákat kicsumázzuk és megmossuk. A hagymát apróra vágjuk és kevés zsíron megdinszteljük. A darált húshoz hozzáadjuk a tojást, a hagymát, az átmosott rizst és sóval, borssal és őrölt paprikával fűszerezzük. A masszát jól  összedolgozzuk és megtöltjük vele a paprikákat, majd beletesszük a levesbe. Ekkor hozzáadjuk a zeller és a babér leveleket is. Míg az étel fő, elkészítjük a rántást. Ehhez, kevés zsíron világosbarnára pirítjuk a lisztet, félrehúzzuk és belekavarjuk a pirospaprikát. Felöntjük a paradicsomlével és kevés vízzel csomómentesre kavarjuk, majd ráöntjük a levesre és kiforraljuk. A levest lefedve, fél óráig pihentetjük, majd tejföllel tálaljuk.

Ezt a levest drága anyai nagymamámtól tanultam, ő pontosan így készítette. Saját termesztésű, kerti paprikával, zöldségekkel, házi paradicsomlével, és zsírral  elkészítve ugyanolyan íze van, mint amilyent gyerekkoromban ettem.



2012. szeptember 21.

Torockói Somodi kalács


A somodi kalács Torockó jellegzetes ünnepi süteménye. A karácsony, húsvét, pünkösd elmaradhatatlan kelléke, a XX. század elején pedig az esküvők egyetlen tésztafélesége volt. Ma is vannak olyan hagyományőrző családok, akik minden ünnepre megsütik, és karácsony estéjén friss somodit és bort fogyasztanak.   A kalácsot járai agyagedénybe teszik és sütőkemencében sütik. Sütés közben kellemes, fahéjas  illat árad szét a konyhában.

 
Hozzávalók: 
a tésztához: 1 kg liszt, 5-6 dl tej, 1 tojás, 1 tojás sárgája, 5 dkg vaj, 2 dkg élesztő, 1 evőkanál cukor, 1 csapott kávéskanál só; 
a töltelékhez: 30 dkg cukor, 15 dkg vaj, 1 evőkanál őrölt fahéj; 
a lekenéshez: 1 tojás; 
a kalácsforma kikenéséhez: 1 evőkanál zsír

Elkészítése: Az élesztőt felfuttatjuk kevés cukros tejben. A lisztből a cukorral, a tojással, a tejjel, a sóval és az élesztővel, közepes keménységű tésztát gyúrunk, a végén pedig lassanként beledolgozzuk az 5 dkg olvasztott vajat és hólyagosra dagasztjuk. Liszttel megszórjuk, letakarjuk  és 40 percig kelni hagyjuk, majd kissé átgyúrjuk és újabb 15 percig pihentetjük. A töltelékbe való cukrot összekeverjük a fahéjjal, a vajat megolvasztjuk és ezeket három részre osztjuk. Lisztezett abroszon, rétesvékonyságúra húzzuk a tésztát, megszórjuk  a fahéjas cukor harmadával és  meglocsoljuk az olvasztott vajjal. A tészta két, szélesebbik felét az asztal közepéig behajtjuk, újra megszórjuk  a fahéjas cukorral és meglocsoljuk a vajjal, majd a két kisebbik oldalát hajtjuk be a közepéig. Az így kapott téglalap formájú tésztát harmadszorra is megszórjuk a fahéjas cukorral  és meglocsoljuk a vajjal, majd lazán feltekerjük, patkó alakúra hajtjuk és jól kizsírozott agyagedénybe tesszük. Egy órán át kelesztjük, majd lekenjük a felvert tojással és befűtött kemencében kisütjük.


Gázsütőben sütöttem, 50 percig, 170-180 fokon. A sütő aljába tettem egy edénybe vizet, hogy sülés közben párologjon.




A Torockói füles kemence

Körösfői Krisch Aladár  akvarellje

Torockón a pitvarban volt felépítve a félgömb alakú, ún. füles kemence. Jobb oldalán volt a katlannak kialakított nyílt tűzhely , amely fölé egy láncon vasüstöt lógattak, ebben melegedett a víz , főzték az állatoknak a krumplit, forrázták a puliszkalisztet.  Ugyanott, vaslapon főzték az ételt. A kemencébe csak kenyér és kalácsütéskor szoktak begyújtani, ilyenkor a Somodi kalács illata betöltötte az egész egész házat.

2012. szeptember 20.

Csirkemájas cukkinitekercsek


 Hozzávalók: 2 zsenge cukkini, 25 dkg csirkemáj, 30 dkg juhsajt, 3 dl tejföl, 2 tojás, 1 kisebb paradicsompaprika, 5 dkg vaj, só, bors, petrezselyem levél

 Elkészítése: A cukkiniket megmossuk, ha szükséges héját  levágjuk és hosszában, vékony szeletekre vágjuk. A csirkemájat  megpucoljuk és kevés vajon megpároljuk. Míg párolódik, a juhsajtot lereszeljük, ebből 15 dkg-ot összekeverünk  annyi tejföllel, hogy kenhető krémet kapjunk, majd sóval és borssal ízesítjük. A cukkiniszeleteket fűszerezzük és 1-1 evőkanál krémmel egyet lekenünk, majd egy másikkal befedjük, erre teszünk egy fél párolt csirkemájat és feltekerjük. Addig folytatjuk, míg a szeletek elfogynak. Kivajazott edénybe sorakoztatjuk és leöntjük a tejfölös tojással. Ehhez a tojásokat felverjük, hozzáadjuk a tejfölt és 10 dkg  juhsajtot, majd sóval, borssal és apróra vágott petrezselyem levéllel fűszerezzük. Tetejére tesszük  az apró kockára vágott paradicsompaprikát, és megszórjuk  5 dkg reszelt sajttal. Forró sütőben, 30 perc alatt megsütjük.





Recept: Bucataria de azi  lapból


2012. szeptember 19.

Aszpikos nyelv



Finomság  Ilditől és Ottistól

 

Hozzávalók: 3  disznónyelv, 4 szál sárgarépa, 10 fürjtojás, 5 cikk fokhagyma, 1 kávéskanál szemes bors, 10 gr zselatin, só, petrezselyem levél

Elkészítése: A nyelveket megmossuk és a  sárgarépát megpucoljuk, majd  kuktába tesszük. Hozzáadjuk a fokhagymát, borsót és ízlés szerinti sót, majd puhára főzzük. Ha megfőtt, a levét  átszűrjük, a  nyelvet pedig még melegen megtakarítjuk a bőrétől, majd ha kihűlt, felszeleteljük. A sárgarépát karikára vágjuk, a  tojásokat megfőzzük, majd megpucoljuk. A petrezselyem levelet megmossuk és leveleire tépkedjük, majd egy tálka aljára rendezzük, rátesszük a félbevágott tojásokat, a sárgarépát és a nyelvhúst. A zselatint feloldjuk a langyosra hűlt főzőlében( kb. 0,5 dl) , kicsit duzzadni hagyjuk, majd felforrósítjuk de nem főzzük,és ráöntjük a nyelvre. Hűtőben, dermedni hagyjuk. 





2012. szeptember 18.

Pizzás csiga



Hozzávalók: a tésztához: 50 dkg liszt, 3 dl tej, 0.5 dl olaj, 1 egész tojás, 1 teáskanál só, 1 evőkanál cukor, 2 dkg élesztő
a töltelékhez: 30 dkg sonka, 10 dkg sajt, 1 tojás, 2 dl. paradicsomlé, 1 evőkanál paprikakrém, 1 kávéskanál oregáno

Elkészítése: A cukrot beletesszük a langyos tejbe majd felfuttatjuk benne az élesztőt. A lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a tojást, sót és a felfuttatott élesztőt, és jól megdagasztjuk, majd a  végén beledolgozzzuk az olajat. Tiszta konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük. Míg kel, elkészítjük a tölteléket. A sonkát ladaráljuk, hozzáadjuk a lereszelt sajtot, a felvert tojást, a paprikakrémet és az oregánot, majd a paradicsomlével krémesre kavarjuk. Ha a tészta megkelt, átgyurjuk és 10 percig pihenni hagyjuk, majd fél cm vastagságura kinyujtjuk és lekenjük a töltelékkel. A tésztát feltekerjük és 1 cm széles szeletekre vágjuk. Sütőpapirral bélelt tepsibe rakjuk és 200 fokon, 25 perc alatt kisütjük. 


 

2012. szeptember 14.

Tordai kelpástétom





Kövi Pál: Erdélyi lakoma


Hozzávalók: 2 kisebb fej kelkáposzta, 75 dkg sovány sertéshús darálva, 15 dkg füstölt húsos szalonna  10 dkg rizs, 1 zsemle, 1 hagyma, 2 cikk fokhagyma, 2.5 dl erőleves, 1 dl tej, 1 dl tejföl,  2 tojás, 2 evőkanál zsír, 1 evőkanál liszt, 1 csapott kávéskanál majoránna, 1 csapott kávéskanál csípős pirospaprika, só 

Elkészítése: a  kelkáposztát leveleire szedjük, a kemény részeket kivágjuk. Enyhén sós, lobogó vízbe tesszük, és félig megfőzzük. A rizst megmossuk és megfőzzük, majd leszűrjük. Kevés zsíron megdinszteljük az apróra vágott hagymát és fokhagymát. A zsemlét tejbe áztatjuk, kinyomkodjuk, és összedolgozzuk a rizzsel, a hússal, a tojással, a hagymákkal és a fűszerekkel. A vékonyra szeletelt húsos szalonnát kicsit kisütjük, zsírját egy vaslábosba öntjük, majd kibéleljük kellevelekkel, rárakunk egy-egy réteg tölteléket és újból kellevelet. A rétegezést addig folytatjuk, amíg az alapanyag el nem fogy. Tetejét befedjük a kisült szalonna szeletekkel.  A lábas méreténél valamivel kisebb fedővel alaposan lenyomkodjuk, ráöntünk kevés erőlevet, és lefedve, előmelegített sütőben pároljuk, közben néhányszor megöntözzük még. Míg sül a pástétom, elkészítjük a mártást. A megmaradt  zsíron világosra pirítjuk a lisztet, beleszórjuk a csípős  pirospaprikát, felengedjük a tejjel és besűrítjük.  Félrehúzzuk és belekeverjük a tejfölt. Az elkészült pástétomot kiborítjuk, megöntözzük a mártással, és forrón tálaljuk. 


A pástétomot hidegen is lehet fogyasztani, vékony szeletekre vágva, kenyér közé téve, szendvicsként. 
A kelkáposzta tápértéke jóval jelentősebb, mint a fejes káposztának, de   íze és illata sokkal markánsabb. Fehérjében dúsabb, tápanyagtartalma magasabb, ugyanakkor könnyebben emészthető, kisebb mértékű a puffasztó hatása, nem terheli meg úgy az érzékeny gyomrokat, mint a fejes káposzta.


2012. szeptember 9.

Banános vaníliatorta



Hozzávalók: 
a piskótához:4 tojás, 8 evőkanál cukor, 2 evőkanál olaj, 4 evőkanál víz, 10 evőkanál liszt, 1 evőkanál reszelt citromhéj, csipetnyi sütőpor,
a krémhez: 2 vaníliás pudingpor, 3 tojás, 7 dl tej, 10 dkg vaj, 15 dkg cukor, 2 dl habtejszín, 10 g zselatin, 2 banán
a díszítéshez: 3 dl habtejszín, 1 banán

Elkészítése:
A piskótához az egész tojásokat habosra keverjük a cukorral, majd hozzáadjuk a vizet és az olajat. A sütőport összevegyítjük a liszttel és lazán beleforgatjuk a tojáshabba. 26 cm.es  tortaformába  töltjük és megsütjük.

A krémhez a pudingport összekavarjuk a cukorral és a tojások sárgájával, majd csomómentesre kavarjuk a tejjel és sűrűsödésig főzzük. Félrehúzzuk a lángról és még forrón belekavarjuk előbb a vajat, majd a habbá vert tojásfehérjét. A zselatint fél dl. vízben duzzadni hagyjuk, majd felmelegítjük és kissé visszahűtjük. A habtejszínt felverjük és a zselatinnal együtt, lazán belekeverjük a krémbe.

A piskótát két lapba vágjuk, az egyiket a kapcsos tortaforma aljára tesszük és rákenjük a krém felét, majd kirakjuk felszeletelt banánkarikákkal. Rátesszük a második piskótalapot és befedjük a megmaradt krémmel. A tortát egy éjszakára jól lehűtjük.

Másnap a tortaforma oldalát levesszük, a tortát tálcára tesszük és bevonjuk a felvert habtejszínnel. Tetejét szeletelt banánnal díszítjük.



2012. szeptember 6.

Málnás fagyi


Hozzávalók: 2 tojás sárgája, 10 dkg cukor, 2 dl tejszín, 10 dkg mascarpone, 30 dkg málna

Elkészítése: A tejszínt lassú lángon felforrósítjuk. Közben a  tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, majd lassan adagolva hozzáadjuk a tejszínt  és vízgőz fölött sűrűsödésig főzzük. Lehűtjük és 1 órára fagyasztóba tesszük. 1 óra után kivesszük a tojásos krémet, hozzáadjuk a mascarponet , a  málna felét és habosra keverjük. A megmaradt málnát  összekeverjük 3 evőkanál cukorral, felforraljuk, majd jól lehűtjük. Szilikonos fagylaltformába rétegesen beleöntjük a a fagylaltot és a málnát, beleszúrjuk a pálcikákat  és lefagyasztjuk.



2012. szeptember 5.

Kolozsvári marhagulyás





Hozzávalók 4 főre: 40 dkg marhalábszár, 40 dkg burgonya, 40 dkg fejes káposzta, 20 dkg zöldpaprika, 20 dkg paradicsom, 15 dkg vöröshagyma, 2 cikkfokhagyma, 5 dkg sertészsír, fűszerpaprika, őrölt köménymag, só,fél csokor petrezselyemzöld, tárkony

Elkészítés: A marhahúst megmossuk, kis kockákra aprítjuk. A vöröshagymát finomra vágjuk,
és a zsírban üvegesre pároljuk. Közben a burgonyát megtisztítjuk, a húshoz hasonló
nagyságú kockákra, a káposztát pedig cikkekre vágjuk. A megpárolt vöröshagymához
hozzáadjuk a fűszerpaprikát, gyorsan összekeverjük, kevés vizet öntünk rá. Ezután
hozzátesszük a húst, a  szétnyomott fokhagymát, késhegynyi köménymagot. Sóval, tárkonnyal  ízesítjük, és hozzáadjuk a  kockára vágott  paprikát és paradicsomot. Párpercnyi pirítás után kevés vízzel majdnem puhára pároljuk. Ha elfőtt a leve, mindig pótoljuk kevés vízzel. Ezután beletesszük a burgonyát, a káposztát, és készre főzzük. Ha szükséges, még utána sózzuk.Tálaláskor felszeletelt zöldpaprikát, paradicsomot és finomra vágott petrezselyemzöldet szórunk a tetejére.



Hosszadalmasan elkészülő étel, de nagyon tartalmas, ezért önmagában is elegendő. Ház körüli nagy munkálatok alkalmával készítették, mint például: szüret, betakarítás, építkezés. Ha van rá lehetőség, akkor bográcsban készítsük, nagy adagban, úgy sokkal finomabb az íze.

Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...