Oldalak

2013. április 30.

Epres-joghurtos panna cotta





Hozzávalók: 2 dl tej, 2 dl tejszín, 2,5 dl natúr joghurt, 3 evőkanál cukor, 10 gr zselatin, 1 tasak vaníliás cukor; az eperzseléhez: 25 dkg eper, 2 evőkanál cukor, 2 evőkanál citromlé, 2 evőkanál víz, 5 gr zselatin

Elkészítése: A tejhez hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot és a zselatint, majd felforrósítjuk (nem forraljuk) és hűlni hagyjuk. A joghurtot összevegyítjük a tejszínnel és a langyos tejjel. A desszertet poharakba öntjük és legalább 3 órára hűtőbe tesszük. Az eperzseléhez az eperből félreteszünk a díszítéshez 6 szemet, a többit pedig villával összetörjük, meglocsoljuk a citromlével és hozzáadjuk a cukrot, a vizet, majd 2-3 percig főzzük. Félrehúzzuk a lángról, belekavarjuk a zselatint, és többször átkavarva langyosra hűtjük, majd  a desszert tetejére kanalazzuk. 1 óráig dermedni hagyjuk és tálaláskor eperrel és citromfűvel díszítjük. 

2013. április 29.

Csalános tojáslepény


Hozzávalók: 3 tojás, 5 dkg füstölt szalonna, 2 szál zöldhagyma, 1 pirospaprika, 1 marék friss csalánhajtás, 1 kis csokor petrezselyem zöldje, 1 evőkanál tejföl, só, bors

Elkészítése: A csalánhajtásokat megmossuk és hagyjuk lecsöpögni. A szalonnát kis kockára vágjuk és zsírjára sütjük, majd a pörcöt szűrőkanállal kivesszük és félretesszük. A zöldhagymát és a paprikát megmossuk és karikára vágjuk, a visszamaradt szalonnazsíron kissé megsütjük, majd hozzáadjuk a csalánt. A tojásokat felverjük, hozzáadjuk a tejfölt, a sót és a frissen őrölt borsót, belekavarjuk a szalonnapörcöt és az apróra vágott petrezselyem levelet, majd a hagymás csalánra öntjük. Fedővel lefedjük és addig sütjük, míg a teteje is megsül. Melegen tálaljuk, friss zöldhagymával.



2013. április 28.

Csokoládés-ordás kocka


Hozzávalók
a piskótához: 6 tojás, 12 dkg cukor, 10 evőkanál liszt, 2 evőkanál kakaó, 2 evőkanál olaj, 4 evőkanál víz, 1 sütőpor; 
az ordás krémhez: 30 dkg orda, 1 tasak tejszín ízű pudingpor, 10 dkg cukor, 5 dl tej, 3 dl tejszín, 10 g zselatin, 2 tasak vaníliás cukor; 
a csokoládés krémhez: 1 tasak csokoládé ízű pudingpor, 8 dkg cukor, 5 dl tej, 2 dl tejszín, 5 g zselatin; 
a tetejére: 5 dkg csokoládédara

Elkészítése: A piskótához az egész tojásokat egy keverőtálba törjük, hozzáadjuk a cukrot és kemény habbá verjük. A végén kanalanként hozzáadjuk előbb a vizet majd az olajat és egy keveset még verjük. A kakaót és a sütőport összekeverjük a liszttel és lazán beleforgatjuk a tojáshabba. Sütőpapírral bélelt, kb 26x36 cm nagyságú tepsibe öntjük és előmelegített sütőben, 25 perc alatt megsütjük. Az ordás krémhez a pudingot összekeverjük a cukorral és a tejjel, megfőzzük és belekeverjük a zselatint. Az ordát villával összetörjük és kikavarjuk a vaníliás cukorral, majd belekeverjük a már langyosra hűlt pudingba, a végén pedig beleforgatjuk a felvert tejszínt. A csokoládés krémhez a pudingot összekeverjük a cukorral és a tejjel, majd megfőzzük és belekavarjuk a feloldott zselatint. Mikor langyosra hűlt, beledolgozzuk a felvert tejszínt. A kakaós piskótát két lapba vágjuk, az alsó lapra kenjük az ordás krémet, rátesszük a második lapot és befedjük a csokoládés krémmel. Tetejét  megszórjuk csokoládédarával. Egy éjszakára lehűtjük, majd kockákra vágjuk. 

2013. április 27.

Mimózasaláta



Hozzávalók: 5 tojás, 20 dkg konzervkukorica, 15 dkg sajt, 2 alma, 4 szál zöldhagyma, 1 dl tejföl, 1 citrom leve; 
a majonézhez: 1 tojássárga, 2 dl olaj, só, őrölt bors, citromlé; 
a tálaláshoz rukkola vagy saláta

Elkészítése
A majonézhez a tojássássárgát enyhén megsózzuk, majd folytonos keverés mellett lassan belecsorgatjuk az olajat, a végén pedig belekeverjük a tejfölt. Sóval, frissen őrölt borssal és egy kevés citromlével ízesítjük. 

A kukoricát leöblítjük és lecsöpögtetjük. A tojásokat keményre főzzük, majd megpucoljuk. Egy tojássárgát és négy vékony tojásszeletet félreteszünk a díszítéshez, a többit pedig apró lyukú reszelőn lereszeljük. A sajtot és az almát szintén lereszeljük, az almát azonnal meglocsoljuk a citrom levével és összekeverjük a sajttal. A hagymát vékony karikákra vágjuk. Egy üvegtálba rétegesen lerakjuk a kukoricát, rá az almás sajtot, a zöldhagymát és a tojást, és mindegyik réteget bőven meglocsoljuk a tejfölös majonézzel. Addig rétegezzük, míg a hozzávalók elfogynak. Tetejére reszeljük a tojássárgát és tojásszelettel  valamint zöldhagymával és almával díszítjük. 3 - 4 órára jól lehűtjük, majd salátával tálaljuk. 


 A salátát készíthetjük és tálalhatjuk egyszemélyes adagokban is, ekkor egy ételformázó gyűrű oldalát vékonyan lekenjük olajjal, majd ezt a tányérra teszünk és ebbe rétegezzük a saláta hozzávalóit. Minden réteget kissé lenyomkodunk, hogy megtartsa a formáját és miután az utolsó réteggel is végeztünk, a formát óvatosan kihúzzuk. 




2013. április 26.

Köménymagos grissini rúd




Hozzávalók: 30 dkg liszt, 1 dl tej, 1 dl víz, 1 evőkanál olívaolaj, 1 kávéskanál cukor, 1 teáskanál só, 2 dkg élesztő; a tetejére: 2 evőkanál köménymag; a lisztezéshez: 1-2 evőkanál liszt

Elkészítése: A langyos tejhez hozzáadjuk a cukrot, elmorzsoljuk benne az élesztőt és hagyjuk felfutni. A lisztet átszitáljuk, közepébe mélyedést csinálunk és beleöntjük a vizet, az élesztős tejet, hozzáadjuk a sót és megdagasztjuk. A végén beledolgozzuk az olajat is. Konyharuhával letakarjuk és duplájára kelesztjük. Mikor megkelt, lisztezett deszkára borítjuk és 0,5 cm vastagságúra nyújtjuk. Tetejét vékonyan lekenjük vízzel és megszórjuk köménymaggal, majd 20 cm hosszú, 0,5 cm széles rudakká vágjuk és mindegyiket megsodorjuk. Sütőpapírral bélel tepsibe rakjuk, 20percig pihentetjük és előmelegített sütőben 10-15 perc alatt megsütjük. 



2013. április 25.

Karamellkrém torta


A karamellkrém, ismertebb nevén flan vagy créme caramell, nagyon régi édesség, receptje már 1691-ben megjelent egy szakácskönyvben. Eredetéért több ország is verseng, mint pl. Franciaország ahol kizárólag vaníliával ízesítik, Spanyolország ahol narancsos- fahéjas ízesítést kap. Ma már a világ minden részén ismerik és kedvelik, nem is csoda, hisz könnyű, elegáns és selymes desszert. Készíthetjük kávésan is, ekkor a tej egy részét helyettesítsük frissen főzött kávéval vagy pedig tehetünk bele gyümölcsöket is. A krémet tehetjük kis szufléformákba is, ezeket majd kis tányérokra borítjuk, így egyszemélyes adagok lesznek. Ne féljünk tőle, mert végtelen egyszerű desszert, a remegős végeredmény pedig fenséges kényeztetés.



Hozzávalók: 5 tojás, 5 dl tej, 1 dl tejszín, 12 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, csipetnyi só; 
a karamellhez: 7 dkg cukor, 1 evőkanál víz; a tálaláshoz: 1 dl tejszín, 5-6 eper

Elkészítése: A 7 dkg cukrot egy edényben összekeverjük a vízzel és lassú tűzön felolvasszuk, míg világos karamell színű lesz. Egy kerámia vagy üveg piteformába öntjük és az oldalára is rácsorgatjuk. Hamar dolgozunk, hogy a karamell ne keményedjen meg. A tejhez hozzáadjuk a tejszínt, a cukrokat és felforraljuk. A tojásokat a sóval felverjük és folyamatos keverés mellett a forró tejet hozzáöntjük, majd a kihűlt karamellre öntjük. A formát egy magasabb falú edénybe rakjuk és félig felöntjük vízzel, majd betesszük a sütőbe és 175 fokon, 60 percig sütjük(pároljuk). A végére a teteje bebőrözik, de a közepe még remegős marad. Kivesszük a sütőből és hűlni hagyjuk, majd 3-4 órára, de akár egy egész éjszakára is hűtőbe rakjuk. Tálaláskor a formát forró vízbe állítjuk, hogy a karamell megolvadjon, ha szükségesnek látjuk egy késsel meglazítjuk az oldalát, majd lefedjük egy tányérral és egy hirtelen mozdulattal átfordítjuk és kicsit így hagyjuk, hogy az alján lévő karamell ráfolyhasson. Tetejét eperrel és tejszínhabbal díszítjük. Éles, vékony pengéjű késsel szeleteljük.




2013. április 24.

Gombapástétom velővel






Hozzávalók: 50 dkg  csiperke gomba, 1 hagyma, 25 dkg sertés agyvelő, 2 tojás, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 5 dkg vaj, 1 teáskanál paprika krém,só, bors, rozmaring;
 a forma kenéséhez: 2 dkg vaj, 2 evőkanál zsemlemorzsa

Elkészítése: A hagymát és a gombát apróra vágjuk majd a vajon megpároljuk. Az agyvelőt megmossuk és hártyáját leszedjük, majd enyhén sós, forró vízbe tesszük és benne hagyjuk, míg újból felforr. Ekkor leszűrjük és hűlni hagyjuk. A gombát sóval, borssal, rozmaringgal és kevés paprikakrémmel ízesítjük, majd belekeverjük a 2 tojás sárgáját, a zsemlemorzsát, végül pedig a habbá vert fehérjét és az agyvelőt. A pástétom formát vajjal kikenjük és meghintjük zsemlemorzsával, majd a masszát beletöltjük. Fóliával letakarjuk és forró vízzel telt tepsibe tesszük, majd 120 fokra melegített sütőben, 30 percig gőzöljük. Hidegen tálaljuk. 


2013. április 23.

Medvehagymás rétes


 Hozzávalók 2 rúdhoz: 6 réteslap, 3 evőkanál olaj, 10 dkg juhsajt, 15 dkg juhtúró, 2-3 evőkanál tejföl, 1 tojás, 1 csokor medvehagyma;
 a tetejére 1 tojás, 2 evőkanál tejföl

Elkészítése: A juhsajtot lereszeljük, összekeverjük a juhtúróval, a tojással és annyi  tejföllel, hogy krémes masszát kapjunk. 3-3 réteslapot vékonyan lekenünk olajjal és egymásra tesszük, majd a tölteléket elosztjuk rajta. Lazán feltekerjük, a tetejét pedig lekenjük a tejföllel felvert tojással. 20-25 perc alatt megsütjük. 


2013. április 22.

Nagymama porhanyos kiflije


Nagyon kiadós, 72 darab kifli jön ki belőle.  Nagymamám leggyakrabban készített süteménye volt, gyerekként imádtam pödörgetni a kis kifliket.

 

Hozzávalók 72 darab kiflihez: 50 dkg liszt, 20 dkg zsír, 10 dkg porcukor, 1 tojás sárgája, 4 evőkanál zsíros tejföl, 12 g sütőpor, 1 teáskanál ecet, 1 citrom reszelt héja, 1 tasak vaníliás cukor, csipetnyi só; a töltelékhez: alma vagy birsalma lekvár; a tálaláshoz: 15 dkg porcukor.

Elkészítése: A lisztet összedolgozzuk a zsírral, közepébe mélyedést csinálunk, hozzáadjuk a tejfölt, a porcukrot, a tojássárgát, a sót, a vaníliás cukrot, a citromhéjat, a sütőport meg az ecetet és alaposan összedolgozzuk. Ha esetleg túl keménynek éreznénk a masszát, kevés hideg vizet adjunk hozzá. Puha, jól dolgozható masszát kell kapjunk.  6 részre osztjuk, gombócokká gyúrjuk és fél órára hidegre tesszük. Mindegyik gombócot enyhén lisztezett deszkán vékony, kör alakúra nyújtjuk és 12 részre vágjuk. Mindegyik háromszögű tésztára egy-egy kávéskanál  lekvárt teszünk, majd felsodorjuk. A kifliket sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk, 180 fokon 10-15 perc alatt világosra sütjük. Porcukorral megszórva tálaljuk.





2013. április 20.

Medvehagymás tojástekercs



Hozzávalók: 5 tojás, 2 evőkanál tejföl, 4 dkg liszt, csipetnyi sütőpor, 3 dkg vaj, 10 dkg sajt, 15 dkg gomba, 1 csokor medvehagyma, só, bors.

Elkészítése: A tojásokat egy keverőtálba törjük, felverjük, hozzáadunk 1 evőkanál olvasztott vajat, a tejfölt, a  csíkokra vágott medvehagymát, végül pedig a sütőporral elkevert lisztet. Sózzuk, borsozzuk, összekavarjuk, majd sütőpapírral bélelt kb. 25x30 cm-es tepsibe öntjük és 180 fokon, 10-12 perc alatt megsütjük. Míg sül, a gombát apróra vagdaljuk, a megmaradt vajon addig sütjük, míg a leve elfő. A végén sóval és borssal ízesítjük. A tojástekercset még forrón átfordítjuk, hogy a medvehagymás fele kerüljön majd kívülre, leszedjük a sütőpapírt, rászórjuk a reszelt sajtot meg a gombát, majd szorosan feltekerjük. Alufóliába csavarjuk, pár órára hűlni hagyjuk, majd éles késsel szeletekre vágjuk.



2013. április 19.

Epres- kivis torta



 Hozzávalók:  
a piskótához: 6 tojás, 12 dkg cukor, 10 evőkanál liszt, 2 evőkanál kakaó, 2 evőkanál olaj, 4 evőkanál víz, 1 sütőpor; 
a krémhez: 30 dkg tehéntúró, 1 tasak tejszín ízű pudingpor, 8 dkg cukor, 5 dl tej, 2,5 dl tejszín, 10 g zselatin, 2 tasak vaníliás cukor;
 a gyümölcshúshoz: 25 dkg eper, 3 kivi, 6 dkg cukor, 10 g zselatin; 
a díszítéshez: 1 dl habtejszín, csokoládédara, 6 eper, 1 kivi


 Elkészítése
A piskótához az egész tojásokat egy keverőtálba törjük, hozzáadjuk a cukrot és kemény habbá verjük. A végén kanalanként hozzáadjuk előbb a vizet majd az olajat és egy keveset még együtt verjük. A kakaót és a sütőport összekeverjük a liszttel és lazán beleforgatjuk a tojáshabba. Sütőpapírral bélelt, kb 24-26 cm átmérőjű tortaformába öntjük és előmelegített sütőben, 25 perc alatt megsütjük. 

A krémhez a pudingot összekeverjük a cukorral meg a tejjel és megfőzzük. A zselatint 0,5 dl vízben feloldjuk. A túrót kavarjuk a vaníliás cukorral, majd belekeverjük a már langyosra hűlt pudingba, hozzáadjuk a zselatint és a végén lazán beleforgatjuk a felvert tejszínt. 

A gyümölcsöket apróra vágjuk, hozzáadjuk a cukrot és felforraljuk. Félrehúzzuk és belekeverjük a zselatint, majd hűlni hagyjuk. 

A kakaós piskótát két lapba vágjuk, az alsó lapra kenjük a krémet és helyenként kanállal gyümölcshúst rakunk közéje. Befedjük a második lappal és pár órára lehűtjük.
 A habtejszínt felverjük, a torta tetejére kenjük,  megszórjuk csokoládédarával és gyümölccsel díszítjük.



2013. április 18.

Húsgombócos paradicsomleves




Hozzávalók: 50 dkg egészben eltett paradicsom, 1 zeller, 1 hagyma, 1 evőkanál liszt, 2 evőkanál olaj, 1 csokor petrezselyemzöld, só;
 a húsgombóchoz: 25 dkg pulyka darálthús, 1 hagyma, 5 dkg rizs, 1 tojás, só, bors

Elkészítése: A zöldségeket megpucoljuk, a hagymát apróra vágjuk, a zellert pedig lereszeljük vagy nagyon apróra vágjuk és az olajon megdinszteljük. A paradicsomokat kivesszük a levéből, apróra vágjuk és hozzáadjuk a zöldségekhez. A lisztet rászórjuk, jól átkavarjuk és felöntjük a paradicsomlével és vízzel. Ízlés szerint sózzuk és felforraljuk. A húsgombócokhoz a hagymát megpucoljuk és apróra vágjuk, összekeverjük a hússal, a rizzsel meg a felvert tojással. Sóval és borssal ízesítjük, majd gombócokat formázunk, beletesszük a levesbe és megfőzzük. A végén hozzáadjuk az apróra vágott petrezselymet. 

2013. április 17.

Medvehagymás pékkifli


 Recept Illéskrésztől   Készítettem már simán , sajttal, most pedig medvehagymával.

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 2 dl tej, 2 dl szóda víz, 0,5 dl olaj, 1 evőkanál só, 1 evőkanál cukor,  2,5 dkg élesztő; 2 kenéshez: 5 dkg vaj, 1 csokor medvehagyma, a tetejére: 3 dkg olvasztott vaj

Elkészítése: A langyos tejhez hozzáadjuk a cukrot és felfuttatjuk benne az élesztőt. A lisztet tálba szitáljuk, hozzá adjuk a felfutott élesztőt, a szódavizet, az olajat, a sót és megdagasztjuk. Közepesen kemény tésztának kell lennie. Meglisztezzük, konyhatörlővel letakarjuk és egy óra alatt a duplájára kelesztjük. A megkelt tésztát lisztezett lapra borítjuk, átgyúrjuk, majd 16 egyenlő gombóccá osztjuk. A gombócot oválisra nyújtjuk és a felső részét 5 helyen egy éles késsel bemetsszük. A medvehagymát apróra vágjuk és kikavarjuk a vajjal, majd a tészták alsó részét lekenjük vele. A lekent résznél kezdve feltekerjük és mielőtt  a vágott részt is rátekernénk, lekenjük kevés olvasztott vajjal és megszórjuk összevágott medvehagymával, majd befejezzük a tekerést. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk a kifliket, letakarjuk, és 20 percet  pihentetjük. A tetejüket lekenjük olvasztott vajjal és a tepsit hideg sütőbe tesszük. A sütőt 180 C-fokra állítjuk és 40-45 perc alatt megsütjük.




2013. április 16.

Hagymalekvár





Hozzávalók: 1 kg vöröshagyma, 3 dkg vaj, 3 evőkanál olíva olaj, 2 evőkanál barnacukor, 2-3 evőkanál balzsamecet, só, bors, csilipor, kakukkfű

Elkészítése: A hagymát megpucoljuk és vékonyra vágjuk. A vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk az olajat és a felvágott hagymát, sózzuk és többször átkavarva, kb. 20-25 perc alatt puhára pároljuk, de vigyázzunk, hogy ne égjen oda. Mikor a leve elfőtt, megszórjuk a cukorral, karamellizáljuk, majd hozzáadjuk az ecetet, megszórjuk a borssal, a csiliporral, a kakukkfűvel és addig főzzük, míg ragacsos, lekvár sűrűségű nem lesz. Forrón, tiszta befőttesüvegekbe  rakjuk és lezárjuk. 

Hideg helyen, 2-3 hétig eláll. A libamáj elengedhetetlen kelléke, de jól passzol sült húsokhoz, vadhúshoz, sajtokhoz, vagy reggelire, pirítós kenyér és rántotta mellé.