2014. január 30.

Fokhagymás tejfölös sertésnyelv






Hozzávalók: 2 sertésnyelv, 1 hagyma, 4 cikk fokhagyma, 2 babérlevél, 5-6 szem egész bors; a mártáshoz: 2-3 evőkanál olaj, 5 cikk fokhagyma, 2 evőkanál liszt, 3 dl tejföl, só, bors, fűszerpaprika

Elkészítése: A nyelvet megmossuk és hideg vízben főni tesszük. Hozzáadjuk a sót, a megtisztított hagymát és fokhagymát, a babérlevelet meg a szemes borsot és puhára főzzük. Amikor megfőtt a nyelv kivesszük, a bőrét lehúzzuk és  szeletekre vágjuk, a főzőlevét pedig átszűrjük. A mártáshoz az olajon megdinszteljük az áttört fokhagymát(vigyázat, mert hamar megég), hozzáadjuk a lisztet és világosra pirítjuk. Félrehúzzuk, megszórjuk kevés fűszerpaprikával, frissen őrölt borssal, felöntjük egy kevés főzőlével és csomómentesre kavarjuk. Hozzáadjuk a tejfölt, ha szükséges még megsózzuk és besűrítjük. Beletesszük a szeletekre vágott nyelvet és összeforraljuk.  Krumplipürével vagy főtt tésztával tálaljuk.


2014. január 29.

Klementines mákos kuglóf






Hozzávalók:  4 tojás, 10 dkg vaj, 15 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 2 dl  kefir, 0,7 dl klementin lé, 5 dkg mák, 35 dkg liszt, 1 sütőpor, 1 klementin reszelt héja, csipetnyi só;a formához: 2 dkg vaj, 2 evőkanál liszt; a tetejére: 3 dkg cukorpor

Elkészítése: A szobahőmérsékletű vajat habosra kavarjuk a cukorral meg a vaníliás cukorral, majd tovább kavarva egyenként hozzáadjuk a tojásokat. Ekkor beletesszük a csipetnyi sót, a klementin lereszelt héját meg a levét, a joghurtot, a sütőporral elvegyített lisztet és összedolgozzuk. A végén belekavarjuk a mákot is és kivajazott, kilisztezett kuglóf formába öntjük. Előmelegített sütőben, 175 fokon, 35-40 perc alatt megsütjük. Ha megsült tálcára borítjuk és megszórjuk porcukorral. 



2014. január 28.

Húsgombócos korhelyleves



Hozzávalók: 50 dkg káposzta,  30 dkg darált hús, 5 dkg rizs, 2 hagyma, 1 tojás, 2+2  evőkanál olaj, 1 evőkanál liszt, só, bors, fűszerpaprika, borsikafű; a tálaláshoz: tejföl

Elkészítése: A hagymát megpucoljuk és apróra vágjuk, majd kevés olajon üvegesre dinszteljük. Ekkor hozzáadjuk az átmosott és felvágott káposztát, kissé átsütjük, majd felöntjük vízzel, beledobjuk a borsikafűágat és megfőzzük. Közben elkészítjük a gombócokat.  A darálthúshoz hozzáadjuk a megmaradt és apróra vágott hagymát, az átmosott és lecsöpögtetett rizst, a tojást, sózzuk, borsozzuk és megszórjuk a fűszerpaprikával, majd összedolgozzuk. A masszából dió nagyságú gombócokat formázunk és belefőzzük a levesbe.  Egy kevés olajon világosra pirítjuk a lisztet, félrehúzzuk és megszórjuk fűszerpaprikával, majd felöntjük egy kevés vízzel és csomómentesre kavarjuk. Berántjuk vele a levest és kiforraljuk. Tejföllel tálaljuk.


2014. január 26.

Kolbászkrémmel töltött póréhagyma falatok






Hozzávalók kb. 35-40 db-hoz: 1 vastagabb szárú póréhagyma, 1 szál száraz kolbász(kb. 15-20 dkg), 15 dkg vaj, 3 tojás, só, bors

Elkészítése: A tojásokat keményre főzzük. A kolbászt ledaráljuk, hozzáadjuk a puha vajat, az tojássárgát meg a kis kockára vágott fehérjét. Sóval meg frissen őrölt borssal fűszerezzük és összekavarjuk. A póréhagymát megmossuk és 8-10 cm-es darabokra vágjuk, majd hosszában bevágjuk és a rétegeget szétszedjük. A kolbászkrémből egy réteg egyik hosszanti felére halmozunk, feltekerjük és belecsavarjuk még 2-3 réteg  hagymába, végül pedig szorosan alufóliába csomagoljuk. Addig folytatjuk, míg a hozzávalók elfogynak. A hagymahengereket 2 órára mélyhűtőbe tesszük, majd kicsomagoljuk és éles késsel, 1-1,2 cm-es darabokra szeleteljük. Hidegtálakra rakjuk, vagy pedig  bambusz koktélpálcika segítségével kenyérfalatokra rögzítjük. 




2014. január 25.

Jó reggelt zsömlék muffinformában




A muffin eredetileg kelt tésztából készült a XVIII. századi viktoriánus  Angliában,  ahonnan aztán a XIX században a kivándorló angolok kivitték Amerikába.  A „végtelen lehetőségek hazájában” változott át a kelttésztás zsömle kevert tésztás teasüteménnyé.   Eredeti, kelt tésztás formájában a muffin tartalmasabb reggeli  lehet egy csupor kakaó vagy kávé mellé, vagy pedig sajttal, szalámival dúsítva laktató és csábító tízórai.


Alaptészta

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 2 dl tej, 0,5 dl olaj, 1 tojás, 2 evőkanál tejföl, 1 teáskanál méz, 1 teáskanál só, 2,5 dkg élesztő
Elkészítése: A lisztet egy dagasztótálba szitáljuk és közepébe mélyedést csinálunk.  A tejet langyosra melegítjük és a mélyedésbe öntjük, hozzáadjuk a mézet és belemorzsoljuk az élesztőt, majd hagyjuk felfutni. Mikor az élesztő  felfutott, hozzáadjuk a felvert tojást, a tejfölt, az olajat, a sót és  megdagasztjuk. Tiszta konyhatörlővel letakarjuk és meleg helyen 40-50 percig kelni hagyjuk.


 Szalámis muffin 9 db.



Hozzávalók: 1 adag alaptészta, kb. 30 dkg vékonyra szeletelt szalámi, 12 dkg sajt, 2 szál zöldhagyma, vagy 1 lila hagyma, 0,5 dl ketchup; a muffinfomához: 1-2 evőkanál olaj

Elkészítése:  A megkelt alaptésztát lisztezett felületre borítjuk, kissé átgyúrjuk, majd  kb. 20x70 cm nagyságúra nyújtjuk. Lekenjük a ketchuppal, ráreszeljük a sajtot és megszórjuk az apróra vágott hagymával. A tésztát 7-8 cm szélességű csíkokra vágjuk, majd mindegyik tésztacsíkra félbevágott szalámi szeleteket rakunk egymás mellé, úgy, hogy a szalámik egyik vége egy kissé kijjebb álljon a tésztáról.  A tésztacsíkokat felcsavarjuk és kiolajozott muffinformába tesszük, a szalámis felükkel fölfele.  30 percig újból kelni hagyjuk, majd előmelegített sütőben, 180 fokon, 25 perc alatt megsütjük.


Vajas rózsa muffin 9 db.

Hozzávalók: 1 adag alaptészta, 8 dkg vaj

 
Elkészítése: A megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk, kissé átgyúrjuk és 3-4 mm vastagságúra kinyújtjuk.  Egy 6-7 cm-es átmérőjű kerek szaggatóval kiszúrjuk a tésztát, majd a vajat megolvasztjuk és mindegyik korongot lekenjük vele. Az első szirmot felcsavarjuk, a többit mindig eltolódva helyezzük a másik köré. Addig tesszük a szirmokat amíg a kívánt vastagságot elérjük, majd kivajazott muffinformába rakjuk és tetejüket lekenjük vajjal. 30 percig kelni hagyjuk, majd előmelegített sütőben, 180 fokon, 25 perc alatt megsütjük.

Mozzarellás muffin 9 db.
 

Hozzávalók: 1 adag alaptészta, 30 dkg mozzarella sajt, 1 teáskanál oregánó; a muffinformához: 1-2 evőkanál olaj


Elkészítése: A megkelt tésztát lisztezett felületre borítjuk, kissé átgyúrjuk  majd  3 részre osztjuk. A tésztákat kb. 30x24 cm-es nagyságúra  kinyújtjuk és mindegyiket 5 csíkra vágjuk. A mozzarellát vékonyan felszeleteljük és 4-4 csíkot befedünk velük, megszórjuk oregánóval, majd a csíkokat egymásra rakjuk és befedjük az üresen maradt tésztacsíkkal.  Az így kapott réteges tésztákat 3 részre vágjuk és kiolajozott muffinformába rakjuk. 30 percig kelni hagyjuk, majd előmelegített sütőben, 180 fokon, 25 perc alatt megsütjük.

2014. január 24.

Mákos rétes







Hozzávalók: 4 réteslap, 6 dkg vaj, 1 evőkanál tejföl ; a töltelékhez: 40 dkg darált mák, 10 dkg darált keksz, 15 dkg cukor, 1,5 dl tej, 3 tojás fehérje, fél citrom reszelt héja, 1 tasak vaníliás cukor; tetejére: 3 dkg porcukor

Elkészítése: A tejet a kétféle cukorral felforraljuk és a mákot leforrázzuk vele. Mikor kihűlt, hozzáadjuk a lereszelt citromhéjat és belekavarjuk a kekszet. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és könnyedén beleforgatjuk felét a mákos masszába, majd miután a töltelék fellazult, a másik felét is. A réteslapokat egyenként lekenjük az olvasztott vajjal és egymásra rakjuk őket. A lapok egyik hosszanti oldalára halmozzuk a tölteléket, majd rúd alakban feltekerjük és sütőpapírral bélelt tepsibe rakjuk.  A megmaradt olvasztott vajat összekeverjük a tejföllel és a tetejét lekenjük vele, majd előmelegített sütőben, 175 fokon, 25-30 perc alatt, ropogósra sütjük. Kicsit hűlni hagyjuk, majd rézsútosan  szeletekre vágjuk és meghintjük porcukorral. 


2014. január 23.

Sárgarépás puffancs

Hozzávalók: 25 dkg sárgarépa, 10 dkg sajt, 2 tojás, 1-2 evőkanál zsemlemorzsa, só, bors, petrezselyemzöld; a sütéshez: 4 dl olaj.

Elkészítése: A megtisztított sárgarépát roppanósra főzzük, majd leszűrjük, kicsit hűlni hagyjuk és lereszeljük. Hozzáadjuk a lereszelt sajtot, a zsemlemorzsát, az apróra vágott petrezselyemzöldet meg a tojások sárgáját, sózzuk, borsozzuk, összekavarjuk, majd beleforgatjuk  felvert tojásfehérjét.  Olajos kézzel golyókat formázunk, forró olajban megsütjük. Melegen vagy hidegen, önmagában vagy feltétként egyaránt fogyasztható. 


2014. január 22.

Savanyú káposztás ganca




Hozzávalók:  30 dkg vékonyra gyalult savanyú káposzta, 50 dkg krumpli,  20 dkg liszt, 20 dkg húsos szalonna, 1 hagyma, 2 evőkanál olaj,  só, fűszerpaprika; a tálaláshoz: 2 dl tejföl

Elkészítése: A krumplit kockára vágjuk és annyi enyhén sós vizet öntünk rá amennyi épp ellepi, majd  megfőzzük. Ha megfőtt, levével együtt összetörjük, visszatesszük a lángra és állandóan kavarva hozzáadjuk a lisztet. Addig főzzük, míg a massza összeáll és jól formázható lesz. A húsos szalonnát kockára vágjuk és zsírjára sütjük, majd a pörcöt szűrőkanállal kivesszük, a visszamaradt zsiradékon pedig megpirítjuk az apróra vágott hagymát. A savanyú káposztát ha szükséges átmossuk és lecsöpögtetjük, majd az olajon megdinszteljük.  A krumplis masszából evőkanálnyi adagokat veszünk, galuska alakúra formázzuk és beleforgatjuk a hagymás zsírba.  Egy hőálló tál alját kirakjuk a dinsztelt káposzta felével, rátesszük a krumpligancákat és rászórjuk a maradék káposztát végül pedig a szalonnapörcöt.  Előmelegített sütőben pirosra sütjük. Tejföllel tálaljuk.  


2014. január 21.

Zsír olvasztás



Hozzávalók: sertés szalonna és háj

Elkészítése:

- A szalonnát és a hájat külön-külön  olvasztjuk, mert a háj hamarabb olvad. A húsos szalonnát is külön sütjük az előbbiektől.
- A szalonnát kb. 2x2 cm-es kockákra váruk, lehetőleg egyformára az egészet, hogy egyszerre olvadjon,  különben a kisebb darabok megégnek.
- Egy zománcozott vasedény edény aljára vizet teszünk (1 kg szalonnához 0,5 dl vizet) és erre rakjuk a szalonna kockákat, majd közepes tűzőn sütni kezdjük. A felszabaduló gőzben a szalonna jobban kiengedi a zsírját és nem is sül oda az edény aljához. 
- A szalonnát sütés közben sűrűn kavargatjuk, hogy oda ne égjen.  
- Akkor van kész, mikor a zsír átlátszó az edényben, a töpörtyű pedig kívül aranybarna színű, kettévágva a belseje nem fehér, hanem ott is átsült és világosbarna a színe.
- A zsír sütésére nagyon ügyeljünk, mert ha túlsütjük, megbarnul, ha kevésbé sütjük ki, akkor könnyen megromlik. 
- A megpirult töpörtyűt szűrőkanállal egy szűrőbe szedjük és hagyjuk, hogy a fölösleges zsír lecsöpögjön. Még langyosan, enyhén megszórjuk sóval és kihűlés után üvegkannákba tesszük Légmentesen lezárva, hideg, szellős helyen tároljuk. 1-2 hónapig eláll.
- A visszamaradt zsírt ülepedni hagyjuk, majd  tiszta és száraz, hibátlan zománcozású zsírosbödönbe öntjük. Az edényt csak a zsír kihűlése után fedjük le. A zsírosbödönöket előtte való napon jól kimosunk, forró vízzel leforrázunk és jól kiszárítjuk.
- A sertés háját ugyanúgy sütjük ki, de ezt 4x4 cm-re, vágjuk. A háj töpörtyűje törmelékes lesz, ezért töpörtyűs pogácsák készítéséhez használjuk. 






Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...