2015. február 28.
Nápolyi szelet
Hozzávalók
a piskótához: 8 tojás fehérje, 20 dkg cukor, 20 dkg mazsola, 10 dkg rahát, 10 dkg dió, 10 dkg liszt, fél citrom héja, 1 tasak sütőpor, 1 teáskanál rumeszencia;
a krémhez: 8 tojás sárgája, 15 dkg cukor, 20 dkg vaj, 1 tasak vaníliás cukor; továbbá: 2 szelet nápolyi lap, 5 dkg csokoládé, 1 evőkanál olaj
Elkészítése: A mazsolát felöntjük annyi vízzel amennyi ellepi, hozzáadjuk a rumeszenciát és duzzadni hagyjuk, majd leszűrjük. A rahátot kis kockákra vágjuk, a diót darabosra vágjuk. A piskótához a fehérjét elkezdjük verni, mikor félig kemény, kanalanként hozzáadjuk a cukrot és kemény habbá verjük. A mazsolát, a rahátot, meg a diót összekeverjük a liszttel, a sütőporral, a reszelt citromhéjjal, majd több részben, könnyedén beleforgatjuk a tojásfehérje habba. Sütőpapírral bélelt, kb. 27x37 cm-es tepsibe simítjuk és előmelegített sütőben, 180 fokon, 20-25 percig sütjük. A krémhez a tojássárgáját összekavarjuk a kétféle cukorral és vízgőz fölött tejföl sűrűségűre főzzük. Mikor kihűlt összedolgozzuk a szobahőmérsékletű vajjal. Egy nápolyi lapot lekenünk a krém felével, ráhelyezzük a kihűlt piskótát, rákenjük a megmaradt krémet és befedjük a másik nápolyi lappal. A csokoládét vízgőz fölött megolvasszuk, belekavarjuk az olajat és a sütemény tetejét vékonyan berácsozzuk. Egy éjszakára dermedni hagyjuk, majd kockákra vágva tálaljuk.
2015. február 26.
Pikáns halszeletek grépfrút mártással
A grépfrútot nem mindennapi alapanyagként használjuk az ételek elkészítéséhez. Azoknak ajánlom, akik kedvelik a különleges, pikáns ízeket. Hő hatására a gyümölcs enyhe kesernyés íze jobban érezhető, de ezt mézzel egyensúlyozni lehet, további savanykás-csípős hozzávalókkal pedig igazán pikáns ízkavalkádot kapunk, ami nagyon jól passzol a halhoz. Próbálják ki bátran az alábbi ínyenc fogást!
Pikáns halszeletek grépfrút mártással
Hozzávalók 3 személyre: 3 szelet alaszkai tőkehalfilé, 1 grépfrút, 1 lila hagyma, 1 csípős paprika, 6 dkg vaj, 2-3 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál méz, 2 evőkanál kapribogyó, 1 evőkanál étkezési keményítő, 1,5 dl tejszín, 15 dkg száraz tészta, só, bors, chilipehely.
Elkészítése:
1. A halszeleteket szárazra töröljük, megszórjuk sóval, borssal meg chilipehelyel.
2. Egy tepsibe sütőpapírt teszünk, rászórjuk a szeletekre vágott hagyma és csípőspaprika felét meg pár szelet grépfrútot.
3. Ráhelyezzük halszeleteket, rászórjuk a megmaradt hagymát és csípős paprikát, pár szelet gréprfútot, majd helyenként rátesszük a vaj felét és meglocsoljuk az olajjal.
4. A sütőpapírt mint egy borítékot bezárjuk, helyenként fogpiszkálóval rögzítjük. A sütőpapír alá egy csupor vizet öntünk.
5. Lassú tűzön, kb. 30 percig pároljuk, majd kibontjuk a papírt és kissé megpirítjuk.
6. A megmaradt vajon kissé karamellizáljuk a mézet, rádobjuk a kapribogyót meg a kockára vágott grépfrútot, összeforgatjuk.
7. Azonnal megszórjuk az étkezési keményítővel és felöntjük a tejszínnel. Ízlés szerint sózzuk.
8. Enyhén sós vízben kifőzzük a tésztát, majd leszűrjük és lecsöpögtetjük. A sült halat mártással és tésztával tálaljuk.
2015. február 23.
Kölespuding
Hozzávalók 4 személyre: 12 dkg köles, 2 dl víz, 5 dl tej, 1 dl tejszín, 2 evőkanál cukor, 1 teáskanál vaj, 1 vaníliás cukor, csipetnyi só, meggybefőtt
Elkészítése: A kölest felöntjük a vízzel, megsózzuk és főni tesszük. Mikor a vizet felszívta, hozzáadjuk a tejet és tovább főzzük. Kb. 15 perc után hozzáadjuk a kétféle cukrot, a tejszínt és még 5 percig főzzük. Félrehúzzuk, belekavarjuk a vajat és lefedve, pár percig duzzadni hagyjuk. Vízzel kiöblített formákba öntjük és 1 óráig, hidegben hűlni hagyjuk. Tálaláskor tányérra borítjuk és befőttel kínáljuk.
2015. február 20.
Gombás köleskása
Hozzávalók 4 személyre: 20 dkg hántolt köles, 30 dkg gomba, 1 hagyma, 2 sárgarépa, 1 evőkanál házi ételízesítő, olaj, só, bors, petrezselyemzöld
Elkészítése: A hagymát megpucoljuk, apróra vágjuk és olajban dinsztelni kezdjük. Hozzáadjuk a lereszelt sárgarépát, az ételízesítőt, pár perc után pedig a kölest és együtt átsütjük. Felöntjük 1,3-1,4 l vízzel és lassú tűzön főni tesszük. Közben a gombát megmossuk, szeletekre vágjuk és kevés olajon átsütjük. Mikor a köles kezdi felszívni a folyadékot, hozzáadjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk és 5 percig még főzzük. Megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel, félrehúzzuk a tűzről és lefedve hagyjuk, hogy a köles megszívja magát.
A köles az egyik legértékesebb gabonánk, mégsem foglalja el étkezésünkben a megérdemelt helyét. Pedig egészséges, gluténmentes, lúgosító, könnyen emészthető, tápértéke magas, nem utolsó sorban pedig olcsó és hamar is elkészül. Használható köretnek, salátákba, levesbe sűrítőnek, édességekhez, pudingokhoz. Főzés előtt mossuk át bő vízzel, majd legalább négyszeres mennyiségű folyadékot adjunk hozzá. Lassú tűzön főzzük, néha kavarjuk át, hogy oda ne süljön. Kb.15-20 perc alatt megfő, de míg meleg, még magába tudja szívni a megmaradt folyadékot.
2015. február 17.
Tökmaglisztes bagettek -2 recept
A tökmagliszt a héj nélküli tökmagból készül, miután hideg sajtolással kinyerik belőle az olajat, a visszamaradt kemény szárazanyagot pedig finomra őrlik. Színe zöld, íze, illata jellegzetes tökmag illatú, magas a rost és fehérjetartalma, alacsony a szénhidrát- és zsírtartalma, kiváló alternatíva lisztre. Felhasználható kenyerekhez, péksüteményekhez, de gluténmentessége miatt nagyon morzsálódik, ez kenyereknél kevés ecettel, péksüteményeknél tojással javítható. Az össz. lisztmenyiségnek max. a 25 %-a váltható fel tökmaglisztre. Az alábbi bagetthez 50 dkg lisztből 12,5 dkg-ot felváltottam tökmaglisztre.
(Erdélyi konyhás lányoknak üzenem, ezt a bagettet vittem Ivóba)
Tökmaglisztes-tökmagos bagett
Hozzávalók: 25 dkg kenyérliszt, 12,5 dkg tökmagliszt, 12,5 dkg teljes kiőrlésű liszt(lehet kenyérliszt is), 2,8- 3 dl víz, 5 dkg tökmag, 2 evőkanál burgonyapehely, 2 evőkanál tökmagolaj vagy olívaolaj, 1 evőkanál ecet, 2 teáskanál só, 1 teáskanál méz, 3 dkg élesztő
Elkészítése:
1. Az élesztőt szétmorzsoljuk 2 dl langyos vízben, hozzáadjuk a mézet, 2 evőkanál lisztet, összekavarjuk és hagyjuk felfutni. A liszteket és a burgonyapelyhet egy tálba tesszük.
2. Mikor az élesztő felfutott rátöltjük a lisztre, hozzáadjuk a sót, az ecetet meg az olajat és alaposan megdagasztjuk.
3. Az előzőleg megpergelt és kihűtött tökmagot rászórjuk a tésztára és beledolgozzuk.
4. Konyharuhával letakarjuk és 1 órán át hagyjuk duplájára kelni.
5. Lisztezett felületre borítjuk, könnyedén átgyúrjuk, majd két részre osztjuk. 10 percig pihenni hagyjuk.
6. A tésztákat óválisra nyújtjuk, a hosszanti oldaltól kezdve szorosan feltekerjük, minden tekerésnél a tésztát kissé lenyomjuk, a végét pedig összecsipkedjük.
7. Ezzel a résszel alulra, bagettsütőbe vagy sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és 15-20 percig pihenni hagyjuk. A sütőt előmelegítjük 220 fokra.
8. Éles, vékony pengéjű késsel a bagett tetejét bevagdossuk és bőven megpricceljük vízzel. Forró sütőbe tesszük és 25-30 perc alatt ropogósra sütjük.
_________________________________________________
Baghetă cu făină de dovleac
Ingrediente: 400 g făină albă, 100 g făină de dovleac, 250 ml lapte călduţ,
100 ml lapte, 2 linguri ulei de dovleac, 1 lingură de fulgi de cartofi, 1/2
lingură de zahăr, 25 g drojdie, 1 linguriţă de sare
Prepararea: Făina albă se cerne într-un vas, se face o adâncitură în mijloc
şi se toarnă apa. Se adaugă zahărul, drojdia sfărâmată, se amestecă şi se lasă
să crească puţin. După ce a crescut se adaugă laptele, făina de dovleac, fulgii
de cartofi, sarea, uleiul şi se frământă un aluat elastic. Se acoperă cu
prosopul de bucătărie şi se lasă la dospit 1 oră. Aluatul dospit se scoate pe
planşeta presărată cu făină, se frământă puţin cu grijă şi se împarte în 4
bucăţi. Se întinde cu sucitorul în formă ovală şi se rulează strâns, la capete
se răsuceşte în formă ascuţită. Baghetele se aşază în tavă, se acoperă şi
se lasă din nou la dospit 25 de minute. Se încălzeşte cuptorul la 200 de grade.
Aluatul se crestează cu ajutorul unui cuţit ascuţit, se întroduce în
cuptor şi se coace timp de 25-30 minute.