Oldalak

2015. március 29.

Sonkás-virágos falatok





Hozzávalók 40 darabhoz:  10 vékonyra szeletelt graham kenyér, 10 dkg vaj, 10 vékony szelet sonka, 3-4 szál petrezselyemzöld, 3-4 bazsalikom levél, só, fehérbors, 1 piros paprika

Elkészítése: A zöldfűszereket megmossuk, papírtörlővel szárazra töröljük. 1 szál petrezselyemlevelet félreteszünk, a többit a bazsalikomlevéllel együtt nagyon apróra vágjuk. A puha vajat habosra keverjük, beleszórjuk a zöldfűszereket, a sót meg a fehérborst és összekavarjuk. A kenyérszeletekből, kerek kiszúróval falatnyi kenyérdarabokat szaggatunk(1 szelet kenyérből 4 falatkát). A fűszervajat csillagcsővel ellátott habzsákba kanalazzuk és mindegyik kenyérkére vékony vajrózsát nyomunk. A sonkaszeleteket hosszában négy csíkba szakítjuk vagy vágjuk, a csíkokat a két végüktől megcsavarjuk és rózsa formájába tekerjük, majd a vajra tesszük. Kis petrezselyemlevéllel és paprikakockával díszítjük. Csak1-2 órával a tálalás előtt készítsük el, különben megszáradnak, addig tartsuk hűtőben, hogy a vaj megkeményedjen. 



2015. március 26.

Fokhagymaleves petrezselymes galuskával


Hozzávalók 4 személyre:  1 fej fokhagyma, 2-3 szál fokhagymaszár(elhagyható), 1 evőkanál házi ételízesítő, 4 evőkanál olaj, 2 dl tejföl, 2 tojás sárgája, só, fűszerpaprika; a galuskához: 1 tojás, 10 dkg liszt, 1 csokor petrezselyemzöld.

Elkészítése: A fokhagymát  megpucoljuk, összetörjük, a fokhagymaszárat apróra vágjuk és mindkettőt az olajon kissé átsütjük. Azonnal félrehúzzuk nehogy megégjenek, megszórjuk kevés fűszerpaprikával, hozzáadjuk az ételizesítőt és felöntjük 1-1,2 l vízzel. Ha szükséges, még sózzuk, majd felforraljuk. Közben   a tojást kevés sóval felverjük, belekavarjuk az apróra vágott petrezselyemzöldet meg a lisztet, kevés vízet adva hozzá, összekavarjuk. Egy teáskanállal kis galuskákat szaggatunk a levesbe és megfőzzük. Mikor a galuskák megfőttek, a tojássárgáját kikavarjuk a tejföllel, kevés forró lével hőkiegyenlítjük, majd visszatöltjük a levesbe és eloltjuk alatta a lángot. 



2015. március 24.

Pörkölttel töltött krumpli




Hozzávalók 4 személyre: 8 krumpli,  25-30 dkg disznóhús, 2 hagyma, 1-2 paprika, 2 paradicsom, 5 dkg sajt, petrezselyemzöld, olaj, só, bors, fűszerpaprika

Elkészítése: A krumplit megmossuk és héjában megfőzzük. Ezalatt 1 hagymát apróra vágunk, olajon üvegesre dinszteljük, hozzáadjuk az apró kockákra vágott húst és fehéredésig sütjük. Félrehúzzuk a tűzről, megszórjuk a fűszerpaprikával meg borssal, megsózzuk és kevés víz hozzáadásával megpároljuk, hagyjuk zsírjára sülni. Közben a megmaradt hagymából, a paprikából meg a paradicsomból lecsóalapot csinálunk, fűszerpaprikával, borssal ízesítjük, megsózzuk és kevés vízzel felöntjük, majd egy hőálló tepsibe öntjük. Az időközben megfőtt krumplit leszűrjük, langyosan meghámozzuk, kalapját levágjuk és kiskanállal kivájjuk a közepét, ügyelve, hogy a falát ne sértsük meg. A krumplikat megtöltjük a pörkölthússal és a lecsóalapba helyezzük, majd forró sütőben, 25-30 percig sütjük. Az utolsó 5 percben megszórjuk  reszelt sajttal és apróra vágott petrezselyemzölddel. Azonnal tálaljuk.


2015. március 23.

Füstölt halas, tojásos krumplisaláta


Hozzávalók 4 személyre:  40 dkg krumpli, 4 tojás, 1 füstölt pisztráng, 1 hagyma, 1 citrom, 4-5 evőkanál olívaolaj, só, bors, chilipehely, petrezselyemzöld



Elkészítése: A krumplit héjában, enyhén sós vízben megfőzzük. Egy tálban összekeverjük a citrom levét meg az olajat 1 dl vízzel, sóval, borssal és chilipehelyel ízesítjük. A hagymát vékony szeletekre vágjuk és belekeverjük a salátalébe. A krumplit leszűrjük, kicsit hűlni hagyjuk, majd még langyosan felvágjuk, ráöntjük a salátalevet, összekeverjük és 30 percig érlelődni hagyjuk. A tojásokat megfőzzük, kockára vágjuk, a halnak lehúzzuk a bőrét és szintén kockákra vágjuk. Tálalás előtt a salátába keverjük és megszórjuk petrezselyemzölddel. 


2015. március 22.

Nagymama diós-krumplis tortája




Hozzávalók:


  • a piskótához: 4 tojás, 16 dkg cukor, 10 dkg darált dió, 10 dkg főtt krumpli, 4 evőkanál liszt, 1 tasak sütőpor, 1 tasak vaníliás cukor, csipetnyi só; 
  • a formához: kevés vaj, liszt;
  • a krémhez: 15 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 7,5 dkg darált dió, 7,5 dkg főtt krumpli, 2 evőkanál kakaó, rumeszencia;
  • a díszítéshez: 3-4 evőkanál darált dió, 6 dióbél

Elkészítése
A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját kikavarjuk a kétféle cukorral meg a sóval és belekavarjuk  a kis lyukú reszelőn lereszelt krumplit. A tojásfehérjét kemény habbá verjük és a sütőporral összevegyített liszttel együtt könnyedén beledolgozzuk a tojássárgás masszába. Végül belekeverjük a darált diót is. Kivajazott, kilisztezett, 20-22 cm átmérőjű tortaformába simítjuk és előmelegített sütőben, 180 fokon, 30 perc alatt megsütjük.

A krémhez a szobahőmérsékletű vajat habosra keverjük a porcukorral, hozzáadjuk a kakaót meg 2-3 adagban a reszelt krumplit és végül a diót meg a rumesszenciát. A kihűlt piskótát két  lapba vágjuk és megtöltjük a krém felével, a megmaradt résszel pedig bevonjuk a tortát. Szélét megszórjuk darált dióval, és tetejére félbevágott dióbeleket teszünk.3-4 órára hűtőbe tesszük, majd szeletekre vágva tálaljuk. 


2015. március 19.

Erdélyi konyha- HÚSVÉTI Extra- lapszemle



Megjelent az Erdélyi konyha lapcsalád HÚSVÉTI extra kiadványa! Fogadják szeretettel, hisz mi is szívből készítettük, nagy odaadással, annak reményében, hogy elnyeri a tetszésüket! 


Rögtön a 3. oldalon a főszerkesztő, Sütő Edith Magdolna ünnepi morfondírját olvashatják, melyben arról ír, hogy, bár sokan sokféleképpen várjuk és ünnepeljük a húsvétot, különböző szokásokat vagy hagyományokat ápolunk, nem szabad elfelejtenünk, hogy köszönettel tartozunk Krisztusnak a megváltásunkért. Továbbá a főszerkesztő elmeséli a tavaly átélt félig humoros, félig kínos locsolkodási esetét. 


A 4. oldalon Barabás Orsolya kolléganőm a testi -lelki megtisztulás jegyében ír a böjtről, ennek időszakáról és jelentőségéről.  A könnyebb betartás érdekében, Orsi néhány jó tanáccsal is szolgál, valamint megemlíti a böjt több típusát is. 


Az 5-6-7. oldalakon Hegyi Zsuzsánna, Gál Edit és jómagam, az előbbi témához igazodva, húsmentes, vegán  valamint halas recepteket hoztunk. 


A hosszú és kimerítő téli időszak után, nemcsak szemünk, hanem testünk is vágyik a zöldekre: Gergely Edit és György Ottilia kolléganőim gondoskodtak a 8-9. oldalakon, hogy ellássák önöket csupazöld, vitamindús receptekkel. 


A 10-12 oldalakon Barabás Orsolya és Hegyi Zsuzsánna színes, vidám, hangulatteremtő díszekkel és ötletekkel szolgálnak, továbbá a 13-14 oldalakon Kádár Katalin mutatja be a hímzőfonallal dekorált, valamint jómagam a tortapapír-alátéttel díszített tojásokat. 



Interjút olvashatnak a 14-15.oldalakon Kisné Portik Irén néprajzkutatóval és betekintést nyerhetnek a Gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóházba, ahol 2500 különböző mintájú hímes tojás látható. Kisné Portik Irén elmondja, hogy mit jelképez a tojás, mikor és milyen alkalomból adtak tojást egymásnak az emberek, és hogyan lett a húsvéti ünnepkör egyik jelképe a tojás. Az interjút Barabás Orsolya készítette. 


A 16-17. oldalakon Gergely Edit különleges tojásos reggelikkel gondoskodik arról, hogy fenségesen induljon a napunk. Nem is lehet ez másként, ha a tojás mellé lazac, gomba meg kaviár kerül, hogy csak egy párat említsek közülük! 



A fenséges ételek folytatódnak, ezúttal előételek formájában a 18-21. oldalakon. Főszerepben marad a tojás, a lazac, a gomba, illetve az elmaradhatatlan sonka, füstölt sajt és hal, mindezek azért, hogy megalapozzák étvágyunkat az ebédhez. A recepteket György Ottilia, Gergely Edit, Gál Edit, Barabás Orsolya, Péter Judit és Kálmán Adél készítették. 


A 22-23. oldalakon Fagyal Hajnalka a tradíciók mezsgyéjére vezérel bennünket egy Mazsolás húsvéti kenyérrel meg Fahéjas sárga túróval, amit lépésről-lépésre készített el nekünk. 


Ha Erdély, tradíció és húsvét akkor a közös nevezőjük csak bárány lehet! Bár a hentesnél kilójára is lehet venni, a legtöbb erdélyi család mégis egy egész bárányt vásárol ilyenkor. Ennek a takarékos felbontását a 24-25. oldalakon láthatják. A bárány minden részéhez receptötleteket is hoztam. 


A 26. oldalon Fagyal Hajnalka írását olvashatják a hitről, a húsvéti bárány üzenetéről.  


A 27-28. oldalakon bárányhúsból készült ételeket hoztam Péter Judittal és Kádár Katalinnal együtt. A 29. oldalon Kun-Gazda Gergely, a Boszorkánykonyha főszerkesztője Csatlós Erzsébettel együtt Töltött báránybordát készítettek lépésről-lépésre, valamint a 30. oldalon báránybelsőségekből készítetten “tortát”, szintén lépésről-lépésre. 


A 31-33. oldalakon leveseket találhatnak a kedves olvasók bárányból, sonkából, csirkéből valamint pulykából. Készítették: Péter Judit, György Ottilia, Fagyal Hajnalka, Sütő Edith Magdolna. 


A további 34-36. oldalakon pedig  Juhász Hajnalka, Gál Edith, Sütő Edith Magdolna mindenki  ízlésére gondolva, főételeket hoztak csirke-, disznó-, nyúl- és halhúsból. 



Török Zoltán kollégánk novelláját olvashatják a 38. oldalon, a “gretáron” való bárányflekken-sütésről, a tőle megszokott stílusban, kacifántos székely nyelvjárással fűszerezve. De ha elolvassák írását, megtudhatják, hogy mit is takarnak ezek az érdekes kifejezések...


A 39-41. oldalakon kelt tésztából készült süteményeket hozott Gál Edith és Péter Judit. 

A további 42-47 oldalakon pedig ünnepi süteményeket készített Kádár Katalin, Gál Edith, Juhász Hajnalka, Fagyal Hajnalka, György Ottilia és jómagam, Kálmán Adél.



A 48. oldalon Barabás Orsolya Dédi fánkja című novellája, a 49. oldalon pedig Török Zoltán interjúja található, amelyet D.Albu Annamáriával, a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház színésznőjével készített. 


Tortaköltemények láthatók az 50- 53. oldalakon, citrommal, eperrel, mandarinnal, sárgarépával valamint pillecukorral ízesítve vagy díszítve. Készítették: Péter Judit, Juhász Hajnalka, György Ottilia, Sütő Edith Magdolna. 


Az  54- 55 oldalakon a gyerekekről sem feledkeztek meg, nyalókákat,  muffint és kedvenc kekszüket készítették el házi változatban György Ottilia, Juhász Hajnalka és Hegyi Zsuzsánna kolléganőim. 



A húsvét utáni kalács, sonka és tojásmaradékok felhasználására Juhász Hajnalka, Fagyal Hajnalka és Barabás Orsolya hoztak recepteket az 56-57. oldalakon. 


Végezetül pedig, hogy a locsolók szomjan ne haljanak, Hegyi Zsuzsánna gondoskodott finom likőrökről, illetve gyerekpezsgőről. 


Kívánunk önöknek kellemes kikapcsolodást a Húsvéti Extra lapszámunkkal! Készüljenek velünk együtt a közelgő ünnepre!