Oldalak

2016. január 26.

Narancsos karajpecsenye


Hozzávalók 4 személyre: 4 szelet csontos karaj, 2 narancs, 3-4 evőkanál liszt, só, bors, csombor, 5 dkg vaj, 4 evőkanál olaj, 30 dkg kelbimbó, 3 sárgarépa.



Elkészítése
1. A karajszeleteket kissé klopfoljuk, megszórjuk sóval meg borssal és mindkét felüket lisztbe mártjuk. 
2. Egy serpenyőben felhevítjük az olajat, a húsokat pirosra sütjük benne. 
3. A csombort tepsibe tesszük, rátesszük a húst, mindegyikre 1-1 szelet narancsot helyezünk.
4. A megmaradt narancs levét kiszorítjuk, a serpenyőben visszamaradt zsiradékra öntjük, beletesszük a vajat és felforraljuk. 


5. A zöldségeket 5 percig enyhén sós vízben főzzük, majd a hús mellé tesszük és rászűrjük a narancsos mártást. 
6. Alufóliával lefedjük és forró sütőben 25 percig sütjük.

2016. január 21.

Gyümölcskenyér




Hozzávalók:  4 tojás, 20 dkg liszt, 15 dkg cukor, 1 tasak vaníliás cukor, 10 dkg vaj, 25 dkg vegyes aszalt gyümölcs(füge, mazsola, vörös áfonya, koktélcseresznye), 5 dkg mandula, 1 dl narancslé, 1-1 teáskanál reszelt narancs meg citromhéj, csipetnyi só, 1-1 teáskanál sütőpor és szódabikarbóna, porcukor.

Elkészítése: A fügét felaprítjuk, összekeverjük az aszalt gyümölcsökkel, a reszelt narancs meg citromhéjjal,  majd leöntjük a narancslé felével és összekavarjuk. A szobahőmérsékletű vajat habosra keverjük a kétféle cukorral, hozzáadunk egy evőkanál lisztet, majd rendre beledolgozzuk a toások sárgáját. A szódabikarbónát felfuttatjuk a megmaradt narancslével és belekavarjuk a vajas krémbe. 5 dkg lisztet rászórunk az aszalt gyümölcsökre és összekeverjük, a megmaradt lisztet pedig összevegyítjük a sütőporral meg a sóval. A tojásfehérjét kemény habbá verjük. A vajas krémet összekeverjük a liszttel, az összevágott mandulával meg az aszalt gyümölcsökkel,  majd könnyedén beleforgatjuk előbb a hab felét majd a többit is. Sütőpapírral bélelt 10x25 cm-es formába simítjuk és előmelegített sütőben 200 fokon 10 percig, majd 180 fokon további 40-50 percig sütjük. Végezzünk tűpróbát! Ha kihűlt, porcukorral megszórjuk és szeletekre vágjuk.


2016. január 19.

Csípős-savanyú fülleves - Ciorbă iute cu urechiușe de porc


Hozzávalók 4 személyre: 2 sertésfül, 2 l hús alaplé, 6-7 cikk fokhagyma, 2 babérlevél, 2 csípős paprika, 2 sárgarépa, 3 evőkanál olaj, 2-3 evőkanál almaecet, 1 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, só, bors. 

Elkészítése: A sárgarépát megpucoljuk, lereszeljük, az olajon megdinszteljük. A sertésfület megtisztítjuk, megmossuk, kuktába tesszük és felöntjük az alaplével, majd hozzáadjuk az áttört fokhagyma felét, a babérlevelet, egy csípős paprikát, kevés sót és a dinsztelt sárgarépát. A kuktát lezárjuk és forrástól számítva, 40 percig főzzük. A fület kiszedjük, csíkokra vágjuk, majd visszatesszük a levesbe. A tejfölt kevés forró lével elkavarjuk, majd felöntjük vele az ételt. Megszórjuk a megmaradt, apróra vágott csípős paprikával meg fokhagymával, a petrezselyemzölddel és frissen őrölt borssal. A végén ecettel savanyítjuk. 
Megjegyzés: Ha nem kuktában főzzük, használjunk 3 l alaplevet, hisz elpárolog, mert több idő szükséges, míg a fűl megpuhul. Ha disznóvágáskor főzzük az ételt, használjuk a fej főzésétől maradt alaplevet. 





Ciorbă iute cu urechiușe de porc

Ingrediente pentru 4 persoane: 2 urechiușe de porc, 2 l supă de oase, 6-7 căței de usturoi, 2 foi de dafin, 2 ardei iuți, 2 morcovi, 3 linguri ulei, 2-3 linguri oțet de mere, 100 ml smântână, 1 legătură frunze de pătrunjel verde, sare, piper.  

Prepararea:  Se curăță morcovii, se dau pe răzătoare și se înăbușe în ulei. Urechile de porc se curăță, se spală, se pun în oală sub presiune. Se toarnă supa de oase, se adaugă jumătate din cantitatea de usturoi pisat, foile de dafin, 1 ardei iute, sare și morcovii înăbușiți. Se închide vasul și se fierb 40 minute din momentul fierberii. Se ia oala de pe foc, se lasă 20 minute, după care se deschide și se scot urechile, se taie fâșii subțiri, apoi se pun înapoi în ciorbă. Smântâna se amestecă cu puțină zeamă fierbinte, se toarnă în ciorbă. Se adaugă usturoiul pisat și ardeiul mărunțit rămase, frunzele de pătrunjel mărunțite și piper măcinat. Se potrivește gustul cu oțet de mere. Se servește fierbinte.

2016. január 16.

Apácafánk






Hozzávalók: 50 dkg liszt, 2,5 dl tej, 2 tojás, 8 dkg cukor, 5 dkg vaj, 5 dkg marcipán, 3 dkg élesztő, só; a glazúrhoz: 1 tojásfehérje, 2 evőkanál rum, 10 dkg porcukor, 5 dkg apróra vágott mandula, olaj a sütéshez.

Elkészítése: A lisztet dagasztótálba szitáljuk, közepébe mélyedést csinálunk, beleöntjük a tejet, beleszórunk 1 teáskanál cukrot és hozzáadjuk a morzsolt élesztőt. Összekeverjük, majd 15 percig kelni hagyjuk. Közben a vajat felolvasztjuk, a tojásokat habosra keverjük a cukorral, a lereszelt marcipánnal, a vajjal és 2-3 csipetnyi sóval, majd rátöltjük az élesztős tejre és megdagasztjuk. Letakarva, 30 percig kelni hagyjuk, majd 5 mm vastagságúra nyújtjuk és fánkszaggatóval kiszaggatjuk. A fánkok közepét ujjal átszúrjuk és megforgatjuk az ujjunkon, hogy közepükön lyuk maradjon. 15 percig kelni hagyjuk, majd forró olajban aranybarnára sütjük. A tojásfehérjét összekavarjuk a rummal meg a porcukorral, majd a még langyos fánkokat belemártjuk a glazúrba és megszórjuk az előzőleg kissé megpirított mandulával. 


2016. január 14.

Pacalleves - Ciorbă de burtă




A pacalleves  kimondottan olyan étel, amit csak nagyobb adagban érdemes elkészíteni, egyrészt mert a pacalt is minimum 1 kg.-os csomagolásban lehet kapni, másrészt pedig sokkal ízletesebb a végeredmény. Ajánlom, hogy ne csíkokra vágott és előfőzött pacalból készítsék, hanem nyers, vágatlan pacalból, valamint velős marhacsontból, ezekből lesz igazán ízletes a leves. 


Hozzávalók 6-8 személyre: 1,2-1,5 kg friss pacal, 1,5-2 kg marha velőscsont, 4+2 db. sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 1 nagy zeller, 1 hagyma, 1 fej fokhagyma,1-2 savanyított csípőspaprika,  2 tojás sárgája, 1 evőkanál mustár, 3 dl tejföl, 2 evőkanál olaj, só, szemesbors,1-2 babérlevél, tárkonyecet, ecet.



Elkészítése
1. A friss pacalt és a csontokat hideg vízben jól kiáztatjuk. A pacalt enyhén sós, ecetes vízben leforrázzuk, majd 7-8 l hideg vízben főni tesszük a csontokkal együtt. 
2. Mikor felforrt, a habját leszedjük, megsózzuk, hozzáadjuk a megtisztított fokhagymát, a szemesborst meg a babérlevelet. Csendes forrással, 3-4 órán át főzzük, félidőben hozzáadjuk a megtisztított veteményt, a hagymát meg a csípőspaprikát. 
3.  Mikor a pacal megpuhult( könnyen el lehet szakítani), félrehúzzuk a tűzről, a pacalt, a csontokat meg a veteményt szűrőkanállal kiemeljük, a levet kissé pedig ülepedni hagyjuk, majd leszűrjük. 
4. Az időközben kihűlt pacalt csíkokra vágjuk és visszatesszük az alaplébe. 
5. A megmaradt sárgarépát megpucoljuk,  kislyúkú reszelőn leszeljük és az olajon megdinszteljük. Hozzáadunk 1-2 merítőkanál forró levet, felforraljuk, majd rátöltjük a levesre és pár percig főzzük még.
6.  A tojássárgákat kikavarjuk a mustárral meg a tejföllel, 2-3 merítőkanál levessel hőkiegyenlítjük, majd rátöltjük az ételre. Tárkonyecettel és ha szükséges sóval ízesítjük. 


Ciorbă de burtă

Ingrediente pentru 6-8 persoane: 1,5 kg  burtă de vită nefiartă, 1,5-2 kg oase de vită cu măduvă şi tendoane, 4+2 morcovi, 2 rădăcini de pătrunjel, 1 ţelină, 1 ceapă, 1 căpăţână de usturoi, 1-2 buc. ardei iute murat, 2 gălbenuşuri de ou, 1 lingură de muştar, 300 ml smântână, ulei, sare, piper boabe, 2 foi de dafin, oţet; pentru mujdei: 6 căţei de usturoi, 1-2 linguri de oţet, sare

Prepararea: Burta de vită se spală în mai multe rânduri de apă rece împreună cu oasele. Se pun la fiert în aproximativ 7-8 l de apă rece, se spumează, apoi se adaugă sare, piper boabe, foi de dafin şi usturoi. Se lasă la fiert la foc mediu timp de 3-4 ore sau până când burta de vită se înmoaie. În ultima oră de fierbere se adaugă rădăcinoasele curăţate şi tăiate fâşii, ceapa şi ardeii iuţi. Se stinge focul, se scoate burta, oasele şi se strecoară supa. Se curătă morcovul rămas, se dă pe răzătoarea cu găuri mici şi se căleşte în puţin ulei, adăugând căte puţin din supă. Se fierbe aprx. 5 minute până cănd devine de culoare aurie, apoi se strecoară în supă sau se adaugă împreună cu morcovii răzăliţi. Când burta de vită se răceşte puţin, se taie în fâşii de mărimea degetului mic, se pune înapoi în supă şi se lasă să dea în clocot. Gălbenuşurile de ou se freacă cu muştarul şi smântâna, se adaugă puţină zeamă fierbinte, apoi se adaugă înapoi în supă. Se prepară mujdei din usturoi, sare şi oţet şi se serveşte lăngă ciorba.




2016. január 11.

Borsos rakott csülök - Ciolan presat






Hozzávalók: 1 hátsó, nyers csülök, 1 fej fokhagyma, 2 babérlevél, 1 evőkanál szemes bors, 2 szegfűbors, 1 teáskanál őrölt bors, só, fűszerpaprika.


Elkészítése: A csülköt megmossuk, megtisztítjuk az esetleges szőrszálaktól és hideg vízben főni tesszük. Hozzáadjuk a megpucolt fokhagymát(2-3 cikket félreteszünk), a szemes meg a szegfűborst, a babérlevelet, megsózzuk, majd lassú tűzön, 1,5-2 órát főzzük, vagy míg a hús leválik a csontról.  Ha megfőtt, szűrőkanállal kiszedjük, kicsit hűlni hagyjuk, majd a bőrét lefejtjük, a húst pedig leszedjük a csontról. A félretett fokhagymát áttörjük, hozzáadjuk az őrölt borst, egy kevés sót és kikavarjuk, majd hozzáadunk kb. 1 dl főzőlevet. Egy hosszúkás formát kibélelünk háztartási fóliával, az aljára teszünk egy rend bőrös részt és egy ecset segítségével lekenjük a fűszeres lével.  A csülökhúst kézzel kissé szétszedjük és rétegekben lerakjuk a bőrre, minden réteget lekenünk a lével és végül befedjük a megmaradt bőrrel. A fóliát visszahajtjuk és egy nehezékkel lenyomjuk. Egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap kiborítjuk, tetejét megszórjuk fűszerpaprikával, majd szeletekre vágva tálaljuk.





Ciolan presat

Ingrediente: 1 ciolan de porc, 1 căpățână de usturoi, 2 foi dafin, 1 lingură piper boabe, 2 boabe ienibahar, 1 linguriță piper măcinat, sare, boia dulce. 

Prepararea: Ciolanul se curăță, se spală, se pune la fiert în apă rece. Se adaugă piperul boabe, ienibaharul, usturoiul curățat(se pune deoparte 2-3 căței),  foile de dafin, sare și se fierbe la foc moderat 1,5-2 ore, sau până când carnea se fierbe. Se scoate cu paleta de bucătărie, se lasă puțin la răcit, apoi se dezosează. Usturoiul pus deoparte se pisează, se amestecă cu sare, piper măcinat și câteva linguri de zeamă caldă în care a fiert ciolanul. Se tapetează o formă lunguiață cu folie de bucătărie, se pune un strat de șoric de pe ciolan, se unge cu pasta de piper-usturoi, apoi se pune carnea în straturi, fiecare strat se unge cu pastă. Deasupra se pune din nou șoric, se acoperă cu marginile foliei și se apasă deasupra cu o  greutate. Se lasă la rece o noapte, după care se scoate din formă și din folie, se pune pe tavă și se presară cu boia dulce.